- Advertisement -spot_img
Thursday, June 17, 2021
Homeविचारऔषधिको उपयोगिताबारे बहस चलाउनुपर्छ

औषधिको उपयोगिताबारे बहस चलाउनुपर्छ

- Advertisement -spot_img

दाङसहित यही माघ २५ गतेदेखि करिब दुई सातासम्म हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधि खुवाउन थालिएको छ । नेपालमा हात्तीपाइले रोगीहरूको संख्यालाई शून्यमा झार्नका लागि सरकारले थालेको अभियान दाङमा दशौं पटकमा फेरी सञ्चालन हुन थालेको छ । नवौं पटकसम्म औषधि खुवाउँदा पनि अभियान सफल हुन नसकेपछि दाङमा दशौं पटक औषधि खुवाउन लागिएको छ । हात्तीपाइले रोग समयमा औषधि सेवन गरेमा निको हुने रोग भएपनि औषधि सेवनप्रति नागरिकको धारणा गलत भएका कारण रोगविरूद्धको औषधि सेवन गर्ने अभियानले सार्थक पाउन सकिरहेको छैन् । अभियानलाई सफल बनाउन यसपटक पनि विशेष महत्वका साथ तयारी थालिएको छ । लक्षित वर्ग र उद्देश्यमा पुग्नका लागि स्वास्थ्यकर्मीदेखि जनप्रतिनिधि लगायत गँउ“का बुद्धिजीवि सबैलाई परिचालन गरिने भएको छ ।
औषधि सेवनको अवस्था तथ्यांकमा मात्र भन्दा पनि व्यवहारतः कार्यान्वयन गरी प्रभावकारी बनाउन थालिएको छ । दाङमा बढी जोखिम रहेका ठाउँ घोराही, तुलसीपुर, देउखुरीसहित दशवटै स्थानीय तहका स्वास्थ्य शाखामार्फत औषधि सेवनको अभियान सञ्चालन गरिने भएको हो । अभियानलाई प्रभावकारी बनाउन जनप्रतिनिधिदेखि विभिन्न क्षेत्रका संघ,संगठनसँग समन्वय गरिएको छ । पटक–पटक औषधि खुवाउँदा पनि दाङमा हात्तीपाइले रोग निवारण हुन नसक्नुको कारणहरू के हुन सक्छन् ? के दशौं चरणको अभियानबाट रोग निवारण हुन सक्ला त ? नागरिकस्तरमा हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधि सेवनबारे सकारात्मक धारणा किन हुन नसकेका होलान् त ? लगायतका विषयमा विभिन्न सरोकारवालासँग प्रदेश टुडेको राउण्ड टेबलमा कुराकानी गरेका छौं ।


जनक खराल
अध्यक्ष
प्रजातान्त्रिक उद्योगी व्यवसायी संघ तुलसीपुर

हात्तीपाइले रोग निवारणका लागि सरकारले थालेको अभियानलाई सफल बनाउन नागरिकले औषधि सेवन गरेमात्र पुग्छ । नागरिकले औषधि सेवन नगरेका कारण नै दाङमा दशौँ पटकसम्म हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधि खुवाउन लागिएको हो । नागरिकस्तरमा औषधि सेवनबारे गलत धारणा भएका कारण हात्तीपाइले रोग निवारण दाङमा हुन सकेको छैन् ।
दाङभन्दा अरू ५० जिल्लामा रोग निवारण भइसक्यो तर दाङमा दशौँ पटकसम्म पनि औषधि खुवाउने अभियान चलाइरहनु परेको छ । जीवन सहज बनाउन हामी स्वस्थ हुनुपर्छ ।
सरकारले पनि नागरिक स्वस्थ भएमात्र देश विकासमा सहज हुन्छ भनेर नै हुन सक्ने दीर्घकालिन रोग निवारण गर्नका लागि विभिन्न समयमा अभियान सञ्चालन गर्ने गरेको छ ।
हात्तीपाइले रोग पनि दीर्घकालिन रोग हो, जुन रोग लागिसकेपछि व्यक्तिगत प्रतिष्ठामा गुम्ने खतरासँगै दैनिक क्रियाकलाप नै तहस नहस हुन्छ ।
रोग लागिसकेपछि निको नहुने भएका कारण पनि शुरूवाती चरणमा नै औषधि सेवन गरी रोगबाट बच्न सकिन्छ । तर आम नागरिकले स्वफूर्तरूपमा औषधि सेवन गर्न सकिरहेका छन् ।
औषधिबारे गलत टिकाटिप्पणी गरेर आफूसँगै देशलाई बर्वादतर्फ धकेल्नुभन्दा औषधि सेवन गरी स्वस्थ समाज निर्माण गरी समृद्ध समाज निर्माणमा हामीहरू लाग्न आवश्यक छ ।
दाङमा अब सञ्चालन हुन लागेको अभियानलाई सफल बनाउनका लागि हामी सबैको भूमिका उत्तिकै महत्वपूर्ण हुन्छ । औषधि सेवन गरी निरोगी बन्ने कुरा नागरिकमा सचेतना दिनका लागि चिया पसलदेखि विभिन्न सभा, गोष्ठी सेमिनारमा बहस चलाउन जरूरी छ ।
नागरिकमा हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधि सेवनबारे बसेको नराम्रो छापलाई मेट्नका लागि समाजका अगुवा, बुद्धिजीवि वर्गले नै सचेतना फैलाउनुपर्ने देखिन्छ ।
व्यवसायीले आफ्ना ग्राहक, कर्मचारीले सेवाग्राहीलाई हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधिको प्रभावकारीताबारे सचेतना दिन जरूरी छ । रोगले धनी, गरिब, जात, वर्ग केही पनि भन्दैन् ।
त्यसैले सबैले हात्तीपाइले रोग विरूद्धको औषधि सेवन गरी स्वस्थ समाजको निर्माण गर्ने सरकारको अभियानलाई साथ दिन आवश्यक छ । समाजका सचेत वर्गले यसमा रहेको भ्रमबाट अलग हुन नसकिरहेको अवस्था पनि छ । जसका कारण नागरिकमा पनि भ्रम सिर्जना भएको छ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here