- Advertisement -spot_img
Thursday, June 17, 2021
Homeविचारसबैको साथ भएमा सफल हुन्छ

सबैको साथ भएमा सफल हुन्छ

- Advertisement -spot_img

दाङसहित यही माघ २५ गतेदेखि करिब दुई सातासम्म हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधि खुवाउन थालिएको छ । नेपालमा हात्तीपाइले रोगीहरूको संख्यालाई शून्यमा झार्नका लागि सरकारले थालेको अभियान दाङमा दशौं पटकमा फेरी सञ्चालन हुन थालेको छ । नवौं पटकसम्म औषधि खुवाउँदा पनि अभियान सफल हुन नसकेपछि दाङमा दशौं पटक औषधि खुवाउन लागिएको छ । हात्तीपाइले रोग समयमा औषधि सेवन गरेमा निको हुने रोग भएपनि औषधि सेवनप्रति नागरिकको धारणा गलत भएका कारण रोगविरूद्धको औषधि सेवन गर्ने अभियानले सार्थक पाउन सकिरहेको छैन् । अभियानलाई सफल बनाउन यसपटक पनि विशेष महत्वका साथ तयारी थालिएको छ । लक्षित वर्ग र उद्देश्यमा पुग्नका लागि स्वास्थ्यकर्मीदेखि जनप्रतिनिधि लगायत गँउ“का बुद्धिजीवि सबैलाई परिचालन गरिने भएको छ ।
औषधि सेवनको अवस्था तथ्यांकमा मात्र भन्दा पनि व्यवहारतः कार्यान्वयन गरी प्रभावकारी बनाउन थालिएको छ । दाङमा बढी जोखिम रहेका ठाउँ घोराही, तुलसीपुर, देउखुरीसहित दशवटै स्थानीय तहका स्वास्थ्य शाखामार्फत औषधि सेवनको अभियान सञ्चालन गरिने भएको हो । अभियानलाई प्रभावकारी बनाउन जनप्रतिनिधिदेखि विभिन्न क्षेत्रका संघ,संगठनसँग समन्वय गरिएको छ । पटक–पटक औषधि खुवाउँदा पनि दाङमा हात्तीपाइले रोग निवारण हुन नसक्नुको कारणहरू के हुन सक्छन् ? के दशौं चरणको अभियानबाट रोग निवारण हुन सक्ला त ? नागरिकस्तरमा हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधि सेवनबारे सकारात्मक धारणा किन हुन नसकेका होलान् त ? लगायतका विषयमा विभिन्न सरोकारवालासँग प्रदेश टुडेको राउण्ड टेबलमा कुराकानी गरेका छौं ।


सुनिता पौडेल
प्रमुख
जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय, दाङ

हात्तीपाइले रोग निवारणका लागि दाङमा दशौँ चरणमा हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधि खुवाउने अभियान सञ्चालन हुन लागेको छ । नवौँ चरणसम्म औषधि खुवाउने अभियानले सार्थकता पाउन नसकेपछि दशौँ चरणमा औषधि खुवाउने अभियान सञ्चालन गर्न लागिएको हो । यही माघ २५ गतेदेखि करिब दुई हप्तासम्म हात्तीपाइले रोगविरूद्धको आमऔषधी सेवन अभियान सञ्चालन हुनेछ ।
पोथी लामखुट्टेको टोकाइबाट सर्ने हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधी सेवन अभियान पटक–पटक सफल हुन सकेको छैन् । नागरिकले स्वफूर्तरूपमा औषधि सेवन नगर्दा नै अभियानले सार्थकता पाउन सकेको छैन् ।
हात्तीपाइले रोग लाग्दा शुरूमा थाहा नहुने र लागिसकेपछि निको नहुने भएका कारण पनि यो रोग स्वास्थ्यका हिसावले निकै जोखिमपूर्ण मानिन्छ । रोग निवारणका लागि आफूमात्र नभई सबैले औषधि सेवन गर्न आवश्यक छ ।
चार बर्ष अघि नै दाङमा हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधी सेवन कार्यक्रम रोक्नुपर्ने हो । तरपनि सबैले औषधी नखाँदा अभियान थप पाँच वर्ष लम्बिएको छ ।
गत वर्ष सञ्चालन गरिएको अभियानमा पनि जिल्लामा ५७ प्रतिशत नागरिकले मात्रै औषधी खाँदा अभियान नै फेल भएको हो । बितेको वर्षमा अभियान सफल हुन नसकेपछि थप दुई वर्ष औषधी सेवनको कार्यक्रम सञ्चालन हुने भएको छ ।
यस वर्ष दाङमा ६ लाख ४४ हजार ५ सय ६३ जनालाई हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधी खुवाउने लक्ष्य लिइएको छ । जिल्लामा हाईड्रोशील भएका १ हजार ६ सय ११, खुट्टा सुन्निएका ४ सय २९ र हाइड्रोशीलसँगै खुट्टा सुन्निएका १६ गरी २ हजार ५६ जनामा हात्तीपाइलेको संक्रमण रहेको छ ।
हात्तीपाइले रोगको संक्रमण घोराही, तुलसीपुर र देउखुरी क्षेत्र बढी जोखिम छन् । औषधीको सामान्य असरलाई हल्ला रूपमा लिदा अभियान प्रभावित भएको छ ।
हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधी खाली पेट, २ वर्ष मुनिका बालबालिका, गर्भवती, सात दिनका सुत्केरी र दीर्घरोगीले बाहेक अन्यले खान हुन्छ ।
जिल्लामा हात्तीपाइलेको संक्रमणलाई शून्यमा झार्नका लागि रोगविरूद्धको औषधि सेवनको अभियानलाई प्रभावकारी बनाउन सम्बन्धित सबै पक्षसँग आग्रहसमेत गर्दछौँ ।
सन् २०११ बाट दाङमा हात्तीपाइले रोगविरूद्धको औषधि सेवन अभियान सञ्चालन गरिएको हो । लामखुट्टेको टोकाइबाट हात्तीपाइलेको संक्रमण हुने हुँदा लामखुट्टेको टोकाइबाट बच्न आफ्नो वरपरको वातावरणलाई सफा राख्नुपर्छ ।
जिल्लामा यसपटक सबैलाई हात्तीपाइले रोगविरूद्धकोे अभियानमा सहभागी बनाई सार्थक बनाउनका लागि विभिन्न पक्षसँग छलफल र समन्वय गरेका छौँ ।
रोगबारेमा शुरूमा नै गलत धारणा नागरिकमा नजिर बसेकाले अधिकांश जान्ने बुझ्ने व्यक्तिले नै औषधि सेवनमा आनाकानी गरेको पाएका छौँ ।
अहिले त्यो अवस्था आउन नदिनका लागि सबै पक्षसँग बसेर छलफल गरेर औषधि खुवाउने अभियान सञ्चालन गर्न लागेका छौँ । स्थानीय तहहरूसँग सहकार्य गरेर स्वास्थ्यकर्मी घर–घरमै पुगेर भएपनि औषधि सेवन गराउनुहुन्छ ।
त्यसैले पनि यस पटकको अभियान प्रभावकारी बन्छ भन्नेमा विश्वस्त छौँ । अभियानमा सहभागी हुने स्वास्थ्यकर्मीलाई औषधि खाएको आफैले हेरेर मात्र तथ्याङ्क राख्न अनुरोध गरेका छौँ ।
बितेका वर्षमा के भयो ? किन कम व्यक्तिले औषधि सेवन गरे ? भने कारण खोजेर अहिले त्यस्तो हुन नदिनका लागि प्रयास थालेका छौँ । पक्कै पनि अहिलेको अभियानले सार्थकरूप लिनेछ । शतप्रतिशतलाई ने औषधि खुवाउन सफल हुनेछौँ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here