- Advertisement -spot_img
Sunday, June 13, 2021
Homeविचारसंस्कृति जर्गेनामा टेवा

संस्कृति जर्गेनामा टेवा

- Advertisement -spot_img


टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नति, दोघरेमा बहुआयामिक सभाहल निर्माणको कामलाई पूर्णता दिन र नेपाल पर्यटन वर्ष सन् २०२० लाई सफल बनाउनका लागि तुलसीपुर महोत्सव–२०७६ जारी छ । महोत्सव सञ्चालन गर्नुको उद्देश्य ठूलो छ । उद्देश्यमा पुग्नलाई कति आर्थिक संकलन हुन्छ, एउटा सोचनीय विषय होला ? तर आयोजक संस्था तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले उठाएका विषय गौरवका योजना हुन् । महोत्सवबाट करिव एक करोड संकलन गर्ने लक्ष्य रहेको छ । यो रकमले संघले उठाएका विषयका लागि त पर्याप्त पक्कै छैनन् तर ति विषय बहसमा आउनु पनि महत्वपूर्ण कुरा हो ।
टरिगाउँ विमानस्थलमा ठूलो विमान अवतरण गराउने संघले देखेको सपनामात्र होइन् आम दङ्गालीको हो तर अहिलेसम्म ओझेलमा पर्ने गरेको छ । राजनैनिक दलका नेतृत्वले चुनावका समयमा यो विषयलाई प्रमुख मुद्दा बनाएपनि चुनावपछि हराएर जाने गरेको छ । अहिले महोत्सवमार्फत विमानस्थलको स्तरोन्नति निर्माण गर्ने प्रमुख विषय भएपछि बहसको विषय बनेको छ । संघले यसअघि सञ्चालन गर्ने गरेको महोत्सवबाट पनि विभिन्न किसिमका सार्वजनिक महत्वका योजनाले सार्थक पाएका छन् । अहिले सञ्चालन गरेको महोत्सवबाट पनि ठूला र महत्वकांक्षा योजना सारिएको छ । महोत्सवले उठाएका विषयले के पूर्णता पाउलान् ? किन ठूला महत्वकांक्षी योजना मात्रै संघले अघि सार्ने गरेको छ त ? महोत्सव आयोजक संस्था संघका विभिन्न पदाधिकारीसँग प्रदेश टुडेको राउण्ड टेबलमा गरिएको कुराकानीको सारसंक्षेप । 


ललितजंग शाह
संयोजक
साँस्कृतिक व्यवस्थापन उपसमिति

कुनै पनि मेला महोत्सवमा सफल हुनलाई साँस्कृतिक कार्यक्रम महत्वपूर्ण भाग हो । किनभने साँस्कृतिक कार्यक्रमले नै महोत्सवको शोभा बढाएको हुन्छ ।
महोत्सवमा आउने दर्शक पनि अधिकांश साँस्कृतिक कार्यक्रम हेर्नका लागि महोत्सवमा आउने गर्नुहुन्छ, यो कुरा यहाँलाई पनि जानकारी नै छ ।
तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले जुन दुईवटा उद्देश्य बोकेर महोत्सव सञ्चालन गरेको छ । हामी उद्देश्यमा पुग्छौँ भन्ने अहिले दर्शकको भिडले देखाइसकेको छ ।
महोत्सव सञ्चालन भएको चौथो दिनसम्म दर्शकको उपस्थिति उल्लेख्य रहेको छ । महोत्सवबाट हामीले संकलन गरेको रकमले तुलसीपुरमा रहेको टरिगाउँ विमानस्थलको विकास र निर्माणाधिन बहुआयामिक सभाहल निर्माणका लागि एउटा ठूलो सहयोग हुनेछ ।
महोत्सव सञ्चालन गर्नुको दोस्रो कारण बहुआयामिक सभाहल निर्माणका लागि पनि हो । आर्थिक अभावका कारण निर्माणाधिन सभाहल अहिले पनि अलपत्र अवस्थामा पुगेको छ ।
अब महोत्सवबाट संकलन भएको रकमले सभाहल निर्माणको कामले पूर्णता पाउनेछ भन्ने हामीले अठोट र प्रण गरेका छौँ । तुलसीपुर महोत्सवले पर्यटन प्रवद्र्धन पनि गरेको छ ।
सरकारले घोषणा गरेको पर्यटन वर्ष सन् २०२० लाई सफल बनाउन तुलसीपुर महोत्सवले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने छ । अहिले तुलसीपुरमा ‘घुम्न जाउँ तुलसीपुर’ अभियान सञ्चालन गरिएको छ । यसको प्रवद्र्धनमा पनि महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने छ ।
तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले जिल्लाको आर्थिक विकासको लागि लामो समयदेखि निरन्तर लागिरहेको छ । आर्थिक पक्षसँग प्रत्यक्ष जोडिएको व्यवसायीहरुको संस्था भएका कारण आर्थिक विकासका कुरालाई जोडतोडका साथ काम गरिरहेको छ ।
अहिले सञ्चालन भएको तुलसीपुर महोत्सवबाट पनि संस्थागत विकासका लागि हामीले आर्थिक पाटोलाई बलियो बनाउँछौँ भन्ने लागेका छौँ ।
महोत्सवमा दैनिकजसो राष्ट्रिय तथा स्थानीयस्तरका कलाकारले साँस्कृतिक मनोरञ्जन प्रदान गरिरहदा दर्शकको संख्या बढ्दै गएको छ । यसकारण पनि हामी लक्ष्य र उद्देश्यमा पुग्नका लागि कुनै असहज छैन् ।
विगतका वर्षहरुमा महोत्सवस्थल सानो भएका कारण पनि कतिपय अवस्थामा सोचअनुरुप दर्शक भित्र्याउन सक्ने अवस्था हुँदैन् थियो तर अहिले त्यस्तो समस्यामा हामी छैनौँ ।
हामीसँग प्रशस्त खुल्ला मैदान भएका कारण पनि महोत्सवमा हजारौँको संख्यामा दर्शकको सहभागिता गराउन सकिन्छ । महोत्सवमा दर्शक बढ्नु नै कारोबार बढ्नु हो र कारोबार बढेपछि स्वभाविक रुपमा हामीले सोचेको गन्तव्यमा हामी पुग्छौँ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here