- Advertisement -spot_img
Sunday, June 13, 2021
Homeविचारसहज यातायातको व्यवस्था

सहज यातायातको व्यवस्था

- Advertisement -spot_img


टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नति, दोघरेमा बहुआयामिक सभाहल निर्माणको कामलाई पूर्णता दिन र नेपाल पर्यटन वर्ष सन् २०२० लाई सफल बनाउनका लागि तुलसीपुर महोत्सव–२०७६ जारी छ । महोत्सव सञ्चालन गर्नुको उद्देश्य ठूलो छ । उद्देश्यमा पुग्नलाई कति आर्थिक संकलन हुन्छ, एउटा सोचनीय विषय होला ? तर आयोजक संस्था तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले उठाएका विषय गौरवका योजना हुन् । महोत्सवबाट करिव एक करोड संकलन गर्ने लक्ष्य रहेको छ । यो रकमले संघले उठाएका विषयका लागि त पर्याप्त पक्कै छैनन् तर ति विषय बहसमा आउनु पनि महत्वपूर्ण कुरा हो ।
टरिगाउँ विमानस्थलमा ठूलो विमान अवतरण गराउने संघले देखेको सपनामात्र होइन् आम दङ्गालीको हो तर अहिलेसम्म ओझेलमा पर्ने गरेको छ । राजनैनिक दलका नेतृत्वले चुनावका समयमा यो विषयलाई प्रमुख मुद्दा बनाएपनि चुनावपछि हराएर जाने गरेको छ । अहिले महोत्सवमार्फत विमानस्थलको स्तरोन्नति निर्माण गर्ने प्रमुख विषय भएपछि बहसको विषय बनेको छ । संघले यसअघि सञ्चालन गर्ने गरेको महोत्सवबाट पनि विभिन्न किसिमका सार्वजनिक महत्वका योजनाले सार्थक पाएका छन् । अहिले सञ्चालन गरेको महोत्सवबाट पनि ठूला र महत्वकांक्षा योजना सारिएको छ । महोत्सवले उठाएका विषयले के पूर्णता पाउलान् ? किन ठूला महत्वकांक्षी योजना मात्रै संघले अघि सार्ने गरेको छ त ? महोत्सव आयोजक संस्था संघका विभिन्न पदाधिकारीसँग प्रदेश टुडेको राउण्ड टेबलमा गरिएको कुराकानीको सारसंक्षेप । 


सुरेश हमाल
संयोजक
यातायात व्यवस्थापन उपसमिति

तुलसीपुर महोत्सवमा दर्शकको उल्लेख्य सहभागिता गराउन यातायात व्यवस्थापन पनि प्रमुख पाटो हो । तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले महोत्सव सञ्चालन गरेर जुन २/३ वटा उद्देश्य बोकेको छ, त्यो उद्देश्यमा पुग्नलाई त सर्वप्रथमतः महोत्सव सफल हुनुप¥यो । महोत्सवमा दर्शकको उल्लेख्य सहभागिता गराएर आर्थिक कारोबार बढाई संघले बचतमा लिएको लक्ष्यलाई सफल बनाउन अहिले महोत्सवमा हामीले विभिन्न उपसमिति लागिरहेका छौँ ।
मैले पनि यातायात व्यवस्थापन उपसमितिको हैसियतले तुलसीपुर महोत्सवमा दर्शकहरुलाई महोत्सवस्थलसम्म आउन र जानका लागि नगरबस सञ्चालनलाई व्यवस्थित गरेको छ । नगरबसमा हामीले तोकेको स्थानमा जहाँबाट चढ्दा, ओर्लिदा पनि १० रुपैयाँ मात्र लाग्छ ।
हामीले यातायात व्यवस्थापन सहज बनाएका कारण पनि महोत्सवमा दैनिकजसो दर्शकको संख्या बढ्दै गएको पाइन्छ । महोत्सवमा दर्शकको संख्या बढ्नु नै कारोबार बढ्नु हो । कारोबार बढेसँगै हामी आफ्नो उद्देश्य र लक्ष्यमा पुग्छौँ भन्ने विश्वास लागेको छ ।
महोत्सवलाई सफल बनाएर तुलसीपुरको विकास निर्माणमा नै महोत्सबाट संकलित रकम लगाउने छौँ । बितेका वर्षमा सञ्चालन भएका महोत्सवले तुलसीपुरमा बहुआयामिक सभाहल निर्माणको काम भइरहेको छ ।
आर्थिक समस्याका कारण बहुआयामिक सभाहल निर्माणले पूर्णता पाउन नसकेपछि अहिले महोत्सव सञ्चालन गरिएको हो । महोत्सबाट संकलित रकमले सभाहल निर्माणको काम पूरा हुनेछ भन्ने विश्वास लिएका छौँ ।
महोत्सवबाट संकलित केही रकम तुलसीपुरको टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नति पनि हुनेछ भन्ने विश्वास लिएका छौँ । टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नतिका लागि महोत्सवबाट संकलन गरिएको रकम पर्याप्त त नहोला तर हामीले थालेको अभियानले विमानस्थलको स्तरोन्नतिका लागि नैतिक दबाव भने सिर्जना भएको छ ।
तुलसीपुर महोत्सव कुनै व्यक्तिगत स्वार्थ पूर्तिका लागि सञ्चालन गरिएको होइन्, तुलसीपुरको विकासमा थप टेवा पुगोस् भनेर नै हामीले महोत्सव सञ्चालनको अवधारणा लिएका हौँ ।
समस्या र चुनौतीको सामाना गर्दै पनि तुलसीपुर महोत्सवलाई भव्य र सभ्यरुपमा सफल बनाउने छौँ । महोत्सवमार्फत तुलसीपुरको मात्र नभएर समग्र दाङको पर्यटन प्रवद्र्धनमा ठूलो सहयोग पुग्नेछ ।
हामीले पनि पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि दाङमा प्रमुख पर्यटकीयस्थलको तस्विरसहितका स्टिकर बसहरुमा टाँगेर पर्यटन वर्षलाई सफल बनाउने छौँ । जिल्लाको पर्यटन प्रवद्र्धन हुनु भनेको नै यहाँको आर्थिक समृद्धि हुनु हो ।
जिल्लाको आर्थिक समृद्धिले नै विकास निर्माणका काम अघि बढ्ने हुन् । महोत्सव सञ्चालन भइसकेपछि सबैको ध्यान तुलसीपुरमा तानिएको छ । महोत्सवमा आउने दर्शकले सकेसम्म कुनै पनि किसिमको समस्या भोग्नुपर्दैन् ।
हामीले यातायात व्यवस्थापनदेखि हरेक कुरालाई चुस्त बनाएका छौँ, जसले गर्दा पनि महोत्सव सफल हुन्छ र संघले लिएको लक्ष्य पूरा हुनेछ ।
आर्थिक पाटोलाई सफल र सक्षम बनाउन व्यवसायको बजारीकरण र प्रवद्र्धन हुन आवश्यक छ । तुलसीपुर महोत्सवले व्यवसायको बजारीकरणमा महत्वपूर्ण भूमिका खेलेको छ जस्तो लाग्छ ।
यसले जिल्लाको आर्थिक पाटोलाई झनै सक्षम बनाउँदै लैजाने देखिन्छ । तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघमा सक्षम र सवल नेतृत्व भएका कारण पनि अहिले तुलसीपुरको व्यवसायको बजारीकरण राम्रो भएको छ ।
संघले सम्भव हुने १/२ वटा ठूला योजना बोकेर महोत्सव सञ्चालन गरिसकेपछि अहिले महोत्सवबाट जति सक्यो धेरै आर्थिक संकलन गर्नु नै मुख्य हो ।
लक्ष्यमा पुग्नेभन्दा पनि लक्ष्यभन्दा धेरै बचत संकलन गर्नुपर्छ भनेर नै हामीले आवश्यकभन्दा बढी खर्च नगरी खर्च व्यवस्थापन गरेका छौँ । महोत्सवबाट जतिसक्दो धेरै बचत संकलन गरेर बहुआयामिक सभाहलको निर्माण गर्ने र टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नति गर्नु प्रमुख विषय हो ।
हाम्रो अभियानमा नागरिकसँगै सरोकारवालाको साथ पनि उत्तिकै आवश्यक छ । सरकारले पनि निजीस्तरबाट प्रयास थालिएका सार्वजनिक विकासमा साथ दिनुपर्छ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here