- Advertisement -spot_img
Sunday, June 20, 2021
Homeविचारनैतिक दवावका लागि महोत्सव

नैतिक दवावका लागि महोत्सव

- Advertisement -spot_img


टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नति, दोघरेमा बहुआयामिक सभाहल निर्माणको कामलाई पूर्णता दिन र नेपाल पर्यटन वर्ष सन् २०२० लाई सफल बनाउनका लागि तुलसीपुर महोत्सव–२०७६ जारी छ । महोत्सव सञ्चालन गर्नुको उद्देश्य ठूलो छ । उद्देश्यमा पुग्नलाई कति आर्थिक संकलन हुन्छ, एउटा सोचनीय विषय होला ? तर आयोजक संस्था तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले उठाएका विषय गौरवका योजना हुन् । महोत्सवबाट करिव एक करोड संकलन गर्ने लक्ष्य रहेको छ । यो रकमले संघले उठाएका विषयका लागि त पर्याप्त पक्कै छैनन् तर ति विषय बहसमा आउनु पनि महत्वपूर्ण कुरा हो ।
टरिगाउँ विमानस्थलमा ठूलो विमान अवतरण गराउने संघले देखेको सपनामात्र होइन् आम दङ्गालीको हो तर अहिलेसम्म ओझेलमा पर्ने गरेको छ । राजनैनिक दलका नेतृत्वले चुनावका समयमा यो विषयलाई प्रमुख मुद्दा बनाएपनि चुनावपछि हराएर जाने गरेको छ । अहिले महोत्सवमार्फत विमानस्थलको स्तरोन्नति निर्माण गर्ने प्रमुख विषय भएपछि बहसको विषय बनेको छ । संघले यसअघि सञ्चालन गर्ने गरेको महोत्सवबाट पनि विभिन्न किसिमका सार्वजनिक महत्वका योजनाले सार्थक पाएका छन् । अहिले सञ्चालन गरेको महोत्सवबाट पनि ठूला र महत्वकांक्षा योजना सारिएको छ । महोत्सवले उठाएका विषयले के पूर्णता पाउलान् ? किन ठूला महत्वकांक्षी योजना मात्रै संघले अघि सार्ने गरेको छ त ? महोत्सव आयोजक संस्था संघका विभिन्न पदाधिकारीसँग प्रदेश टुडेको राउण्ड टेबलमा गरिएको कुराकानीको सारसंक्षेप । 


विमल रिजाल
निवर्तमान अध्यक्ष
तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघ

दाङको समग्र आर्थिक विकासका लागि तुलसीपुर महोत्सव सञ्चालन गरिएको हो । तुलसीपुरमा साझा सम्पत्ति बहुआयामिक सभाहल निर्माण र टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नतिका लागि तुलसीपुर महोत्सवले महत्वपूर्ण सन्देश दिएको छ ।
सार्वजनिक विकास निर्माणमा व्यवसायीहरुको संस्था तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले विगतदेखि चासो दिँदै आएको छ । हामीले हाम्रो लगानीबाट विकासका काम गर्नेभन्दा पनि हामी पुलको काम गरिरहेका छौँ, केही काममा आफै पनि लगानी गरेर सानातिना विकासका काम पनि गरिरहेका छौँ ।
तुलसीपुर–८ दोघरेमा निर्माणाधिन बहुआयामिक सभाहल पनि हामीले विगतमा सञ्चालन गरेको महोत्सवबाट संकलित रकमबाट निर्माण गरिरहेका छौँ ।
अहिले तुलसीपुरकै गौरवको रुपमा रहेको बहुआयामिक सभाहल निर्माणको काम अझै सकिएको छैन् । सभाहल निर्माणको कामले पूर्णता पाउन नसक्नुको कारण नै आर्थिक समस्या हो ।
आर्थिक समस्याका कारण निर्माणको कामले पूर्णता पाउन नसकेपछि केही भएपनि रकम संकलन होला भन्ने उद्देश्यका साथ तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले अहिले तुलसीपुर महोत्सव सञ्चालन गरेको हो ।
महोत्सवबाट करिब १ करोड संकलन गर्ने लक्ष्य छ । उक्त रकमले सभाहल निर्माणको कामले पूर्णता पाउने देखिएपनि विमानस्थलको कामले भने उक्त रकम केही पनि होइन्, तर हामीले रकम नै संकलन गर्न नसकेपनि सार्वजनिक चासोको विषयलाई उठान गरिसकेपछि जिल्लाका नेतृत्वमाथि पनि नैतिक दवाव पर्नेछ भन्ने विश्वास छ ।
विषेशगरी जिल्लामा नेतृत्व गर्ने राजनेताहरुले चुनावका समयमा तुलसीपुर टरिगाउँ विमानस्थललाई चुनावको समयमा मात्र प्राथमिकतामा दिने गरेको पाइन्छ । तर अन्य समयमा ओझेलमा पर्ने गरेका कारण पनि हामीले यसलाई प्रमुख विषय बनाएर उठान गरेका छौँ ।
एयरपोर्टको विकासमा लागि संघले चासो देखाएपछि नेतृत्वमाथि पनि नैतिक दवाव परेकोे छ । महोत्सव उद्घाटनको समयमा पनि संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्री योगेश भट्टराईले पनि अवलोकन गर्नुभयो ।
विमानस्थलको अवलोकनपछि मन्त्री भट्टराईले पनि स्तरोन्नतिका लागि सहयोग गर्ने प्रतिवद्धता गर्नुभएको छ । उहाँले गरेका प्रतिवद्धना कार्यान्वयनका लागि उद्योग वाणिज्य संघ निरन्तर रुपमा लागिरहने छ ।
अहिले पनि विभिन्न नेतृत्वमाथि नै तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले विभिन्न सार्वजनिक सरोकारका विषयमा छलफल, बहस गर्ने गरिरहेको छ । यसैको एउटा उदाहरण नै तुलसीपुर महोत्सव हो ।
महोत्सवबाट पनि विमानस्थलको स्तरोन्नतिका लागि एउटा बहस भएको छ । हाम्रा कुरालाई बहसमा ल्याइदिने मिडिया पनि हो, मिडियाले अहिले तुलसीपुरको टरिगाउँ विमानस्थलको विषयलाई प्राथमिकताका साथ उठान गरिसकेपछि अहिले बहसको विषय बनेको छ । अब विमानस्थलको स्तरोन्नतिले पक्कै पनि पूर्णता पाउने छ भन्ने विश्वास लिएका छौँ ।
महोत्सवले नेपाल पर्यटन वर्षलाई प्रवद्र्धन गर्नका लागि पनि महत्वपूर्ण साथ दिएको छ । तुलसीपुरमात्र नभएर जिल्लामा रहेका पर्यटकीयस्थलको प्रचारप्रसारसँगै पर्यटन प्रवद्र्धन गर्न महत्वपूर्ण भूमिका खेलेको छ । तुलसीपुरमा ‘घुम्न जाउँ तुलसीपुर’ अभियान सञ्चालन भइरहेको अवस्थामा यसलाई पनि थप टेवा पुगेको छ ।
हामीले सञ्चालन गर्ने मेला महोत्सवले विभिन्न किसिमका उद्देश्य बोकेका हुन्छन् । यसपटकको महोत्सवले पनि टरिगाउँ विमानस्थलमा ठूलो जहाज अवतरण गराउनेदेखि बहुआयामिक सभाहल निर्माणको कामलाई पूर्णता दिन आर्थिक तथा नैतिक रुपमा सहयोग पुग्ने देखिन्छ ।
हाम्रो अभियानमा यहाँका आम सबैको साथ र सहयोग पाएका छौँ । आगामी दिनमा पनि सार्वजनिक विकासका लागि सबैको साथ र सहयोगको आवश्यक छ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here