- Advertisement -spot_img
Sunday, June 20, 2021
Homeविचारपर्यटनमन्त्रीको प्रतिवद्धतामा कन्जुस्याँई

पर्यटनमन्त्रीको प्रतिवद्धतामा कन्जुस्याँई

- Advertisement -spot_img


टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नति, दोघरेमा बहुआयामिक सभाहल निर्माणको कामलाई पूर्णता दिन र नेपाल पर्यटन वर्ष सन् २०२० लाई सफल बनाउनका लागि तुलसीपुर महोत्सव–२०७६ जारी छ । महोत्सव सञ्चालन गर्नुको उद्देश्य ठूलो छ । उद्देश्यमा पुग्नलाई कति आर्थिक संकलन हुन्छ, एउटा सोचनीय विषय होला ? तर आयोजक संस्था तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले उठाएका विषय गौरवका योजना हुन् । महोत्सवबाट करिव एक करोड संकलन गर्ने लक्ष्य रहेको छ । यो रकमले संघले उठाएका विषयका लागि त पर्याप्त पक्कै छैनन् तर ति विषय बहसमा आउनु पनि महत्वपूर्ण कुरा हो ।
टरिगाउँ विमानस्थलमा ठूलो विमान अवतरण गराउने संघले देखेको सपनामात्र होइन् आम दङ्गालीको हो तर अहिलेसम्म ओझेलमा पर्ने गरेको छ । राजनैनिक दलका नेतृत्वले चुनावका समयमा यो विषयलाई प्रमुख मुद्दा बनाएपनि चुनावपछि हराएर जाने गरेको छ । अहिले महोत्सवमार्फत विमानस्थलको स्तरोन्नति निर्माण गर्ने प्रमुख विषय भएपछि बहसको विषय बनेको छ । संघले यसअघि सञ्चालन गर्ने गरेको महोत्सवबाट पनि विभिन्न किसिमका सार्वजनिक महत्वका योजनाले सार्थक पाएका छन् । अहिले सञ्चालन गरेको महोत्सवबाट पनि ठूला र महत्वकांक्षा योजना सारिएको छ । महोत्सवले उठाएका विषयले के पूर्णता पाउलान् ? किन ठूला महत्वकांक्षी योजना मात्रै संघले अघि सार्ने गरेको छ त ? महोत्सव आयोजक संस्था संघका विभिन्न पदाधिकारीसँग प्रदेश टुडेको राउण्ड टेबलमा गरिएको कुराकानीको सारसंक्षेप । 


वीरबहादुर रावत (विरु)
अध्यक्ष
तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघ

उद्योगी व्यवसायीहरुको साझा संस्था तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले यहाँको आर्थिक पक्षलाई बलियो बनाउन महान उद्देश्यका साथ महोत्सव सञ्चालन गरेको छ ।
तुलसीपुर महोत्सवबाट अधिकतम रुपमा बचत संकलन गरेर तुलसीपुरको विकास निर्माणमा निरन्तर लागिरहेको छ । अहिले पनि तुलसीपुर उपमहानगरपालिका वडा नम्बर ८ दोघरेमा करिब एक हजार जना अट्न सक्ने क्षमताको बहुआयामिक सभाहल निर्माणलाई पूर्णता दिन तुलसीपुर महोत्सव सञ्चालन गरिएको हो ।
तुलसीपुर महोत्सव सञ्चालन भएपछि नै सभाहल निर्माणको कामले पूर्णता पायो भन्ने बुझ्नु्स, किनभने सभाहल निर्माणको काम करिब ९० प्रतिशत सकिसकेको छ, बाँकी रहेको करिब १० प्रतिशत काम त महोत्सवबाट संकलन गरेको रकम पर्याप्त नै हुने छ भन्ने आशा लिएका छौँ ।
महोत्सवबाट हामीले जुन अपेक्षा लिएका थियौँ, त्यो महान उद्देश्य प्राप्त गर्न सक्छौँ भन्ने शुरुवातको दिनबाटै देखिसकेको छ । महोत्सवमा दैनिकरुपमा कारोबार बढिरहेको छ भने दैनिकजसो दर्शकहरुको संख्या बढ्दै गएको छ ।
हामीले सञ्चालन गरेको महोत्सव भव्यरुपमा सम्पन्न गरी लिएको उद्देश्य प्राप्त गर्नेछौँ । महोत्सवबाट हामीले लिएको लक्ष्य पूरा हुन्छ भन्ने विश्वास बढ्दै गएको छ ।
महोत्सव सञ्चालन गर्दै गर्दा हामीले लिएको उद्देश्य पूरा गराउन आम विभिन्न व्यक्ति तथा सामाजिक संघसंस्थाको महत्वपूर्ण साथ पाएका छौँ ।
यसले पनि हामीलाई झनै हौसला थपेको छ । कुनै पनि काम एक्लैले सम्भव छैन्, अझ जिल्लाको विकास निर्माणमा सबैको हातेमालो उत्तिकै आवश्यक छ ।
जिल्लाको व्यवसायको प्रवद्र्धन गरी आर्थिक पाटोलाई सशक्त बनाउन पनि तुलसीपुर महोत्सवले भूमिका खेलेको छ । हामीले स्थानीयस्तरमा हुने उत्पादनको बजारीकरण र प्रवद्र्धनका लागि पनि महोत्सव सञ्चालन गरेका हौँ ।
त्यसैगरी दाङमा कृषि उत्पादनको सम्भावना प्रशस्त देखिएकाले पनि कृषि सामाग्रीको प्रवद्र्धन गर्न महोत्सवमा कृषिजन्य सामाग्रीको प्रदर्शन गरिएको छ ।
यसले पनि कृषितर्फ किसानको आकर्षण बढ्ने र जिल्लाको आर्थिक पाटोलाई थप बलियो बनाउने विश्वास गरिएको छ । तुलसीपुर महोत्सवमा हुने गरेका विभिन्न किसिमका स्थानीय उत्पादनको बिक्री तथा प्रचारप्रसार भइरहेको छ, यसले पनि आर्थिक पक्ष झनै सशक्त बन्ने सम्भावना देखिएको छ ।
संघले दुई ठूला महान उद्देश्यका साथ महोत्सव सञ्चालन गरेको छ । बहुआयामिक सभाहल निर्माणको कामलाई पूर्णता दिन र तुलसीपुरको टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नति गर्न, इन्धन डिपो स्थापना गर्नका लागि महोत्सवले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने छ ।
विमानस्थलको स्तरोन्नति गर्नलाई रकम पर्याप्त त न होला तर हामीले लिएको उद्देश्य सरकारलाई नैतिक दवाव दिनका लागि पनि हो । किनभने विमानस्थल बनाउन सरकारले बजेट व्यवस्थापन गर्न नसकिरहेको अवस्थामा हामीले महोत्सवबाट संकलन गरेको रकम पुग्ने कुरा त भएन तर पनि महोत्सवमार्फत सम्बन्धित निकायलाई नैतिक दवाव सिर्जना हुनेछ ।
विसं. २०११ सालमा निर्माण भएको टरिगाउँ विमानस्थल अझै पनि नियमित हुन सकिरहेको छ । ठूलो हवाईजहाज ल्याउन सहज वातावरण बनाउनका लागि थालिएका प्रयास अहिलेसम्म खासै सार्थक बन्न सकिरहेका छैन् ।
पछिल्लो समय तुलसीपुर उपमहानगरपालिकाका नगरप्रमुख घनश्याम पाण्डेले थालेको कदमले दैनिक दुईवटा विमान अवतरण हुने भएको थियो तर त्यो पनि यहाँको संरचनाका कारण नियमित बन्न सकिरहेको छैन् ।
अहिले सञ्चालन भएको १२ सिटे जहाजले यहाँको मागलाई धान्न सकिरहेको छैन् । दङ्गालीका लागि भन्दा पनि समग्र साविक राप्तीबासीको गौरवको रुपमा रहेको टरिगाउँ विमानस्थलको स्तरोन्नतिसँगै ४८ सिटे जहाज अवतरण गर्ने वातावरण निर्माणका लागि हामीले यो अभियान सञ्चालन गरेका हौँ ।
तुलसीपुर महोत्सवको उद्घाटनमा पर्यटन मन्त्री योगेश भट्टराईले टरिगाउँ विमानस्थलको अवलोकन गर्नुभयो र केही प्रतिवद्धता गर्नुभयो ।
तर उहाँले ति प्रतिवद्धता व्यक्त गर्न पनि अझै कन्जुस्याई गर्नुभयो जस्तो लागेको छ । महोत्सव पश्चात पनि विमानस्थलको विकासका लागि संघ निरन्तर अभियानमा लागिरहने कुरा म यहाँलाई जानकारी गराउन चाहन्छु । हामीले यहाँको विकास निर्माणका लागि सडक बन्द, कुनै किसिमका ठूला–ठूला आन्दोलनभन्दा पनि नैतिक दवाव सिर्जना गरिरहने छौँ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here