- Advertisement -spot_img
Sunday, June 13, 2021
Homeविचारसडकको संरचना सुधार गरौं

सडकको संरचना सुधार गरौं

- Advertisement -spot_img

दाङसहित देशभर सवारी दुर्घटनाको स्थिति भयावह बन्दै गएको छ । नेपालमा दैनिक ७ जनाले सवारी दुर्घटनामा ज्यान गुमाउने गरेका छन् ।
बढ्दो सवारी दुर्घटनाका कारण गन्तब्यमा हिडेको यात्रु फर्कन्छ कि फर्कदैन् चिन्ताको विषय बनेको छ । सडक असुरक्षाका कारण विद्यालय हिडेको बालबालिकादेखि गन्तब्यमा हिडेको यात्रु दुर्घटनाको जोखिममा परेको छ । जिउ नै सिरिङ्ग हुने गरी हुने सवारी दुर्घटनाले नागरिक आहात भएका छन् ।
सवारी दुर्घटना रोक्न कसैले चाहेर रोक्न त सकिदैन् तर पनि दुर्घटना न्यूनीकरण गर्न पक्कै सकिन्छ । भौगोलिक विकटताका कारण दुर्घटनाबाट झन धेरै क्षति हुने गरेको छ । सडकको अवस्था सुधार हुन नसक्दा पनि दुर्घटना बढ्दो क्रममा छन् । दुर्घटना न्यूनीकरण गर्न विभिन प्रयास भएपनि ति प्रयास सार्थक बन्न नसकिरहेको स्थिति छ ।
दुर्घटनामा नागरिकले अनाहकमा कहिलेसम्म ज्यान गुमाउनुपर्ने स्थिति हो ? आम चासोको विषय बनेको छ । बढ्दो सडक असुरक्षालाई कसरी सुरक्षित गर्न सकिन्छ ? भन्ने विषयमा सम्बन्धित सरोकारवालाहरू चिन्तित बन्नुपर्ने हो । ट्राफिक नियम पालनमा कडाईसँगै सडकको अवस्था सुधार गर्नका लागि गम्भीर बन्नुपर्छ नै ।
अहिले भएका प्रयासले दुर्घटना न्यूनीकरण हुन्छन् भन्न सकिदैन् । किनभने पछिल्लो घटनाक्रमले पनि दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अलि बढी ध्यान दिनुपर्छ भन्ने सन्देश दिएको छ ।
दुर्घटना न्यूनीकरणका प्रयास किन सार्थक बन्न सकिरहेका छैनन् ? भन्ने कुराको खोजी गर्न आवश्यक छ । आज हामीले दुर्घटनाको कारण र निराकरणका लागि विभिन्न सरोकारवालासँग प्रदेश टुडेको राउण्ड टेबलमा कुराकानीको सारसंक्षेपमा प्रस्तुत गरेका छौं ।


केशव भण्डारी
चालक एवं अध्यक्ष
नेपाल यातायात स्वतन्त्र मजदुर संगठन

दुर्घटनाको प्रमुख कारण चालकको लापरबाही भन्ने गरिन्छ तर म यो कुरामा मान्दैन् । किनभने एउटा सवारी चालकले गन्तव्यमा यात्रुलाई कसरी लैजानै भन्ने कुरामा सधैँ गम्भीर हुन्छ । चालकले आफ्नो ज्यान जोखिममा पारेर सवारी दुर्घटना निम्त्याउने काम गर्न सक्दैन् । हाम्रा सडक संरचनाका कारण सवारी दुर्घटनमा धेरै मानवीय क्षति हुने गरेको छ । सडकको विकास जसरी तिब्र गतिमा भएको छ तर यसको गुणस्तर छैन् ।
भौगोलिक संचरनाका कारण पहाडी सडकहरू जोखिम छन् भने तराईका सडकहरू व्यवस्थित नहुँदा पनि दुर्घटना बढिरहेका छन् । बजारका सडकहरूमा पैदलयात्रुका लागि छुट्टै लेन छैन् । लेन हुने ठाउँमा पनि पैदलयात्रुले पालना गर्न नसकिरहेको अवस्था छ । बजारमा सुपरमार्केट तथा बैंकहरूका आफ्नै पार्किङ स्थल छैनन् ।
जसका कारण अस्तव्यस्त पार्किङ गर्नुपरिरहेको छ । अव्यवस्थित पार्किङले पनि दुर्घटनाको जोखिम बढाएको छ । बजारका सडकहरूमा बिक्रीका लागि सडकै कब्जा गरेर राख्ने गरिएको छ । यी कारण पनि दुर्घटना बढिरहेका छन् ।
चालकलाई नै दुर्घटनाको कारण देखाउने गरिएको छ, केही चालक हुनुहोला, तर मलाई लाग्छ, दुर्घटना न्यूनीकरण गराउन चालकजति जिम्मेवार अरू छैनन् जस्तो लाग्छ । दुर्घटना भनेकै कसैले चाहेर रोकिने र कसैले चाहने भन्ने त हुँदैन् तर न्यूनीकरण गराउन सकिन्छ । दुर्घटनामा मानवीय क्षति बढ्दै गएको छ भने धनसम्पत्ति पनि नाश पनि हुने गरेको छ ।
दुर्घटनाबाट मानवीय क्षतिलाई कम गराउन चालक जिम्मेवार पनि छौँ तर सडकको अवस्था सुधार गर्न पनि आवश्यक छ । हामीले मापसे गरेर सवारी चलाउन हुँदैन, सवारी चलाउँदा मोवाइल चलाउन हुँदैन,
महिला, बालबालिका तथा अशक्त र जेष्ठनागरिक लगायत यात्रुलाई सम्मान गर्नुपर्छ भन्ने कुरामा प्रतिवद्ध पनि छौँ । त्यसैगरी बालश्रम नलगाउने, तिब्रगतिमा सवारी नचलाउने लगायत ट्राफिक नियमको पालन गरेर सवारी चलाउने प्रतिवद्धता गरेका छौँ ।
दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि सचेतनाबाहेक सडक संरचना निर्माणले तिब्रता पाउन सकिरहेको छैन् । सम्बन्धित सरोकारवाला निकायले सडकको अवस्था सुधार गर्न लाग्नुपर्छ जस्तो लाग्छ । हामी चालकहरूका पनि केही कमजोरी होलान् । ति कमिकमजोरी सुधार गर्नुपर्छ ।
आपतकालिन दुर्घटनामा हुने मानवीय क्षति कम गर्नतिर चालक हामीहरू जिम्मेवार छौँ । यातायात व्यवसायीले सवारीमा क्षमताभन्दा बढी यात्रु बोक्ने परम्परा अन्त्य गरिनुपर्छ र यात्रु पनि क्षमताभन्दा बढी सवारी छ भने विकल्प खोज्नुपर्छ । पुराना सवारी साधनले पनि दुर्घटना बढाएको हुनसक्छ । यसप्रति पनि हामी जिम्मेवार र सचेत हुनैपर्छ ।
लामो यात्राका सवारी साधनमा कम्तिमा पनि दुईजना चालकको व्यवस्था गरौँ । जसले गर्दा पनि सवारी दुर्घटना न्यूनीकरण हुन्छ । यात्रुले पनि चालकलाई सवारी चलाउन अत्याउने गरेको पाइन्छ ।
सवारीको गतिलाई नियन्त्रणमा राख्ने किसिमको बनाउनुपर्छ । सवारी दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि हामी सबै जिम्मेवार बन्न सक्यौँ भने पक्कै पनि दुर्घटना न्यूनीकरण हुन्छ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here