- Advertisement -spot_img
Tuesday, June 15, 2021
Homeविचारअनुशासनमा बाँध्ने प्रक्रिया आचारसंहिता

अनुशासनमा बाँध्ने प्रक्रिया आचारसंहिता

- Advertisement -spot_img

उपनिर्वाचनलाई स्वच्छ, निष्पक्ष र भयरहित वातावरणमा सम्पन्न गर्नका लागि कार्तिक ८ गतेदेखि नै निर्वाचन आचारसंहिता लागू भइसकेको छ । निर्वाचनको मत परिणाम सार्वजनिक नहुँदा सम्म निर्वाचन आचारसंहिता लागू हुने निर्वाचन आयोगले जनाएको छ ।
आयोगले आचारसंहिता लागू गरेको छ तर दलहरू र तिनका उम्मेदवारले आचारसंहिता लागू गरेको पाइदैन् । यसअघिका निर्वाचनमा पनि दलहरूले आचारसंहिता लागू नगर्दा पनि कुनै कारवाही भएका खबर बाहिर न आएका होइनन् ।
अहिले पनि निर्वाचनलाई प्रभावित गर्ने गरी आचारसंहिता कार्यान्वयन भएको छैन् । निर्वाचन आचारसंहिता विपरीत विभिन्न विकास निर्माणका काम गरिरहेको पाइएको छ । निर्वाचन आयोग पनि देखेपनि नेदेखे झैं गरिरहेको छ ।
मतदाता उम्मेदवार छान्न पनि रनभुल्ल पर्ने स्थिति देखापरेको छ । दाङमा निर्वाचन क्षेत्र नम्बर ३ को (ख) मा प्रदेशसभा सदस्य र घोराही उपमहानगरपालिका वडा नम्बर १६ मा वडा अध्यक्ष पदका लागि उपनिर्वाचन हुन लागेको छ । निर्वाचनलाई प्रभावित बनाउने गरी आचारसंहिता कार्यान्वयनमा सम्बन्धित निकायको मौनताले स्वच्छ र निष्पक्ष र धाँधलीरहित निर्वाचन हुने स्थिति देखिएको छैन् ।
नीति बन्ने तर विधि अनुसार नचल्ने परम्परा वर्षौंदेखिको रोग अहिले पनि कायमै हुँदा नागरिकले परिवर्तनको अनुभूति गर्न सकिरहेका छैनन् । आचारसंहिता पालना गर्ने र गराउने सम्बन्धित निकाय पनि गम्भीर बनेको देखिदैन् भने पालना गराउने निकाय पनि मौन हुँदा निर्वाचन स्वच्छ र निष्पक्ष हुन्छ भन्नेमा नागरिकले शंका नै गर्ने गरेका छन् ।
उपनिर्वाचनको मुखैमा जिल्लामा देखिएको आचारसंहिता उल्लङ्घनका घटनाहरु बढिरहेका छन् । आचारसंहिता कार्यान्वयन किन चुनौती बन्दै गइरहेको छ भन्ने विषयमा रहेर प्रदेश टुडेको नियमित स्तम्भ टुडे राउण्ड टेबल मा विभिन्न सरोकारवालाहरुको विचार लिएका छौं । 


चन्द्रराज पन्त
संयोजक
नागरिक समाज दाङ

आचारसंहिता भनेको नै दल तथा नेतालाई अनुशासनमा बाँध्ने पक्रिया हो । यो भित्र सबै पार्टीका नेतृत्व रहनुपर्छ भन्ने नागरिक समाजको बुझाई हो । अनुशासनहिन व्यक्तिको नेतृत्व कसरी होला परिकल्पना गर्न सक्दैनौँ । अहिले हुन लागेको मंसिर १४ को उपनिर्वाचनमा आचारसंहिता विपरीतका कामहरू भएको भनेर विभिन्न गुनासा आएको सुनेको छु ।
यसमा आचारसंहिता पालना गर्ने राजनैतिक दल तथा विभिन्न निकाय र आचारसंहिता पालना गराउने सम्बन्धित निकाय दुवैले गम्भिरताका साथ लिनुपर्छ । प्रतिष्ठामा आँच आउने गरी कसैले कसैलाई होच्याउने किसिमले भाषण गर्ने, समुदाय बीचमा नैराश्यता ल्याउने काम हुन हुँदैन् । कतिपय राजनैतिक दल तथा तिनका उम्मेदवार निर्वाचनमा आफ्नो जित जसरी पनि हुनुपर्छ भनेर विभिन्न तरिकाबाट लागेको पनि पाइन्छ । ति कुराहरूको सुक्ष्मरूपमा अध्ययन हुन आवश्यक छ ।
अनुगमनको पाटोलाई प्रभावकारी बनाउन आवश्यक छ । मतदातालाई प्रभावित पार्ने गरी यो समयमा विकास निर्माणका काम भएका पनि भन्ने सुनिएको छ । यस्ता कुराको सम्बन्धित निकायले गम्भीरताका साथ खोजी नीति गरोस् ।
चुनावको समयमा गरिने यस्ता क्रियाकलाप रोक्नका लागि नै निर्वाचन आचारसंहिता लागू गरेको हो तर नियमन गर्ने निकायले नियमन गर्न नसकिरहेको स्थिति पनि छ । विकास निर्माणले प्रभावित पारेर मत आफ्नो पक्षमा पार्न सकिन्छ भन्ने भ्रम दलहरूले नपाले हुन्छ अब । किनभने अहिले नागरिक सचेत भइसकेका छन् । जनता अब लोभ र लालचमा फसेर कसैलाई एउटा भोट दिन्छन् भन्ने कसैले नसोचे हुन्छ ।
विगतका वर्षमा नागरिक सचेतना नहुँदा दलहरू तथा नेतृत्वहरू विभिन्न माध्यमबाट मतदातालाई आफूतिर तान्ने प्रयास गरेका थिए । जसले गर्दा दक्ष र सक्षम नेतृत्व हामीले पाएनौँ । अब पनि उही पुरानो स्थिति सिर्जना नहोस् भन्ने हामी सबैको चाहना छ ।
निर्वाचन आचारसंहिताको पूर्णपालना गरी योग्य, सक्षम उम्मेदवार छनौट नागरिकले गर्नेछन् । दलहरूका नेताले आफू पानीमाथिको ओभानो बन्ने प्रवृति पनि निर्वाचन आचारसंहिता विपरीत हो । उनीहरूले त नागरिकलाई अरू समयमा जनताका समस्यालाई नजिकबाट नियालेर समाधान गरेको हुनुपर्छ ।
निर्वाचनको मुखैमा आएका जनतालाई झुक्याउने विकास निर्माणका काम जनतालाई चाहिएको छैन् । आचारसंहिताको पूर्णपालना गराउन निर्वाचन आयोगलाई पनि आग्रह गर्न चाहन्छु । उजुरी आइसकेको छ भने तत्काल छानबिन गरी कारवाहीको प्रक्रिया अघि बढाइयोस् ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here