- Advertisement -spot_img
Thursday, June 17, 2021
Homeविचारपरिवर्तनको अनुभूति दिन सक्ने

परिवर्तनको अनुभूति दिन सक्ने

- Advertisement -spot_img

आगामी मंसिर १४ गते दाङसहित देशका ३७ जिल्लामा प्रतिनिधि सभा, प्रदेशसभा र स्थानीयतह गरी ५२ रिक्त स्थानमा उपनिर्वाचन हुँ्रदैछ । उपनिर्वाचन हुने जिल्ला तथा क्षेत्रमा चुनावी सरगर्मी बढिसकेको छ ।
दाङमा क्षेत्र नम्बर ३ को २ मा प्रदेश सभा सदस्य र घोराही उपमहानगरपालिका–१६ मा वडा अध्यक्षको पद गरी दुई पदमा लागि आगामी मंसिर १४ गते उपनिर्वाचन हुन लागेको छ ।
उपनिर्वाचनको मिति नजिकिदै जाँदा कुन उम्मेदवारले बाजी मार्लान् त ? आम चासोको विषय बनेको छ । निर्वाचनमा होमिएका उम्मेदवारको आ–आफ्नै दाबी छ म नै जित्न सक्छु । जिल्लामा अहिले प्रदेशसभाका लागि १२ राजनीतिक दल र २ स्वतन्त्र गरी १४ जना चुनावी प्रतिस्पर्धामा रहेका छन् । चुनावको मिति नजिकिदै जाँदा दलहरूले उम्मेदवार छनौटसँगै चुनावी गतिविधि सक्रिय बनाउँदै लगेका छन् ।
विषेशगरी सत्तापक्ष र प्रमुख प्रतिपक्षका उम्मेदवारबीच नै बढी प्रतिस्पर्धा हुने आँकलन गरिएको छ । साना दलहरूले पनि चुनावी परिणाम आफ्नो पक्षमा पार्नका लागि चुनावी गतिविधि सक्रिय बनाउन थालेका छन् भने नागरिक कस्ता उम्मेदवार छनौट गर्ने भन्ने सोंचमा छन् । कुनै दल विषेशभन्दा पनि योग्य र सक्षम व्यक्तिलाई मत दिने दाउमा नागरिक छन् ।
प्रतिनिधि चुन्ने सुनौलो अवसरलाई चिन्दै नागरिक हाम्रोभन्दा पनि राम्रो उम्मेदवार छनौट गर्नुपर्छ भन्ने सोचका साथ मंसिर १४ को उपनिर्वाचनमा मत दिने दाउमा छन् । मंसिर १४ को मिति नजिकिदै जाँदा नागरिकले कस्ता उम्मेदवार छनौट गर्ने सोंचमा छन् त ?
के यो निर्वाचनमा दक्ष र निस्वार्थरूपमा नागरिकको सेवा गर्ने प्रतिनिधि छनौट होला त ? उपनिर्वाचनबारे नागरिकको धारणा के छ त ? पार्टी र शक्तिलाई तोड्दै मतदान होला त यसपालि ? मतदानमा सहभागी हुन पाउने केही मतदातासँग गरिएको कुराकानी राउण्ड टेबलको आजको अंकमा सारसंक्षेप । 


विनोदकुमार राना
दंगीशरण–६ लेटार, दाङ

जनताले चुनेर पठाएका प्रतिनिधि निस्वार्थी र निष्पक्ष हुनुपर्छ । नेता र कार्यकर्ताभन्दा पनि आमनागरिकलाई समानरूपमा देख्ने हुनुपर्छ । म पनि त्यस्तै नेतालाई भोट दिने सोंचमा छु । चुनावमा गरेका प्रतिवद्धता सबै पूरा हुँदैनन् तर देखिने गरी काम पक्कै पनि गर्नुपर्छ । मैले २०३५ सालदेखि भोट हाल्दै आएको छु । मैले जिताएर पठाएका नेतृत्वले पनि सबै काम पूरा गर्न सकेको पाएन ।
अब अहिले फेरी यहाँको विकासका लागि नेतृत्व छनौट गर्ने बेला आएको छ । नेतृत्वले हाम्रा आवश्यतालाई नजिकबाट समाधान गर्ने प्रयास गर्नेछ । म के चाहन्छु भने अहिले जसरी भोट माग्न गाउँमा नेता आउनुहुन्छ त्यसैगरी चुनाव जितेर गएपछि पनि गाउँमा आउने नेता नै जनताको नेता हो ।
त्यस्तै नेतृत्वलाई छनौट गर्नेछु । गाउँमा अहिले विभिन्न किसिमका समस्या छन् । जनताले राखेका समस्यालाई जतिसक्दो छिटो समाधान गर्ने नेतृत्व छनौट गर्ने सोंचमा छु । चुनावअघि थुप्रै प्रतिवद्धता गर्ने तर जितेर गइसकेपछि विभिन्न कारण देखाउँदै विकास नगर्ने प्रवृत्ति देखिएको पनि छ ।
यस्तो कुराको अन्त्य हुनुपर्छ भन्ने सोंचका साथ हामीले स्वच्छ, निष्पक्ष रूपमा हाम्रोभन्दा पनि राम्रो योग्य उम्मेदवार छनौट गर्नेछु । हामीलाई गर्न नसकिने सपना नबाँडे हुन्छ, जति गर्न सकिन्छ त्यति योजना ल्याउने नेता चाहिएको छ ।
काम नगर्ने भाषण ठूला गर्ने नेतृत्वदेखि होसियार हुनुपर्छ । सक्षम र निस्वार्थी नेतालाई भोट गर्नुपर्छ । पश्चिम दाङमा स्वर्गीय उत्तरकुमार ओलीले जुन योजना ल्याउनुभएको थियो, ति योजनामात्रै नभएर अझ नयाँ हामीले परिवर्तन देख्ने योजना ल्याउने उम्मेदवार छनौट गर्ने साेंचमा छौँ ।
वर्षौदेखि समस्या झेल्दै आएका नागरिक अबको नेतृत्वले केही भएपनि राहतको महसुस गर्नेछन् । हामीले त्यस्ता नेतृत्वलाई छनौट गर्नेछौँ । गणतन्त्र आइसकेपछि नागरिकले गणतन्त्रको महसुस गर्न पाएका छैनौँ । अब हुने उपनिर्वाचानबाट चुनिएका जनप्रतिनिधिले जनतालाई परिवर्तनको अनुभूति दिन सकून् त्यस्ता उम्मेदवारले भोट पाउने छन् ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here