- Advertisement -spot_img
Thursday, June 17, 2021
Homeविचारसमाजमा योगदान दिन सक्ने

समाजमा योगदान दिन सक्ने

- Advertisement -spot_img

आगामी मंसिर १४ गते दाङसहित देशका ३७ जिल्लामा प्रतिनिधि सभा, प्रदेशसभा र स्थानीयतह गरी ५२ रिक्त स्थानमा उपनिर्वाचन हुँ्रदैछ । उपनिर्वाचन हुने जिल्ला तथा क्षेत्रमा चुनावी सरगर्मी बढिसकेको छ ।
दाङमा क्षेत्र नम्बर ३ को २ मा प्रदेश सभा सदस्य र घोराही उपमहानगरपालिका–१६ मा वडा अध्यक्षको पद गरी दुई पदमा लागि आगामी मंसिर १४ गते उपनिर्वाचन हुन लागेको छ ।
उपनिर्वाचनको मिति नजिकिदै जाँदा कुन उम्मेदवारले बाजी मार्लान् त ? आम चासोको विषय बनेको छ । निर्वाचनमा होमिएका उम्मेदवारको आ–आफ्नै दाबी छ म नै जित्न सक्छु । जिल्लामा अहिले प्रदेशसभाका लागि १२ राजनीतिक दल र २ स्वतन्त्र गरी १४ जना चुनावी प्रतिस्पर्धामा रहेका छन् । चुनावको मिति नजिकिदै जाँदा दलहरूले उम्मेदवार छनौटसँगै चुनावी गतिविधि सक्रिय बनाउँदै लगेका छन् ।
विषेशगरी सत्तापक्ष र प्रमुख प्रतिपक्षका उम्मेदवारबीच नै बढी प्रतिस्पर्धा हुने आँकलन गरिएको छ । साना दलहरूले पनि चुनावी परिणाम आफ्नो पक्षमा पार्नका लागि चुनावी गतिविधि सक्रिय बनाउन थालेका छन् भने नागरिक कस्ता उम्मेदवार छनौट गर्ने भन्ने सोंचमा छन् । कुनै दल विषेशभन्दा पनि योग्य र सक्षम व्यक्तिलाई मत दिने दाउमा नागरिक छन् ।
प्रतिनिधि चुन्ने सुनौलो अवसरलाई चिन्दै नागरिक हाम्रोभन्दा पनि राम्रो उम्मेदवार छनौट गर्नुपर्छ भन्ने सोचका साथ मंसिर १४ को उपनिर्वाचनमा मत दिने दाउमा छन् । मंसिर १४ को मिति नजिकिदै जाँदा नागरिकले कस्ता उम्मेदवार छनौट गर्ने सोंचमा छन् त ?
के यो निर्वाचनमा दक्ष र निस्वार्थरूपमा नागरिकको सेवा गर्ने प्रतिनिधि छनौट होला त ? उपनिर्वाचनबारे नागरिकको धारणा के छ त ? पार्टी र शक्तिलाई तोड्दै मतदान होला त यसपालि ? मतदानमा सहभागी हुन पाउने केही मतदातासँग गरिएको कुराकानी राउण्ड टेबलको आजको अंकमा सारसंक्षेप । 


मोहन बुढाथोकी
बबई गा.पा.–७ दाङ

मंसिर १४ गते हुने उपनिर्वाचनको लागि म पनि भोटर हो । मतदात म भएका कारण मैले यसपटक कर्तव्यनिष्ठ, कुलतमा नफसेको, नागरिकका समस्यालाई सम्बोधन गर्नसक्ने नेतालाई छनौट पर्ने पक्षमा छु । हाम्रो गाउँमा अहिले पनि वर्षौँदेखिका योजना निर्माण हुन सकिरहेका छैनन् । ति योजना पनि निर्माण सम्पन्न गरी नयाँ योजना ल्याउन सक्ने नेतृत्व छनौट गर्ने सोंचमा छु ।
अहिले उम्मेदवारहरू भोट माग्न आइसक्नुभएको छ । विषेशगरी दुई ठूला राजनीतिक दलका उम्मेदवार भोट माग्न आउनुभएको छ । मैले उहाँहरूलाई स्पष्टरूपमा योजना ल्याउनुस् र ति योजना कहिलेसम्म पूरा हुन्छन् भन्ने ग्यारेण्टी पनि गर्नुपर्छ भनेको छु । हाम्रो ठाउँमा खानेपानीको समस्या छ तर समाधान हुन सकेको छैन् ।
बेलघारीमा डिपबोरिङ खनिएको छ, डिपबोरिङ खनेको करिब चार वर्षसम्म पनि निर्माण सम्पन्न हुन सकिरहेको छैन् । यस्तो अवस्थामा नेतृत्वले कडाई गर्न सक्नुपर्छ । समस्याको पहिचान गरी छिटो निर्माण सक्न नेतृत्वले पहल गर्नुपर्छ ।
करिब १३ करोडमा लागतमा निर्माण हुन लागेको उक्त योजनालाई छिटोभन्दा छिटो सम्पन्न गर्न अबको नेतृत्वले ध्यान दिनेछ र त्यस्ता उम्मेदवारलाई नागरिकले छनौट गर्ने छन् ।
गाउँमा शिक्षाको अवस्था सन्तोषजनक नै छ भने स्वास्थ्यको क्षेत्रमा नयाँ प्रयास भएको छ । ति प्रयासहरू सार्थक बनाउने गरी नागरिकले नेतृत्व छनौट गर्नेछन् । लामो समयदेखि अभाव र दबावमा रहेका हामी नागरिकलाई अबको नेतृत्वले सुखी र सम्पन्नशाली बनाउने छ भन्ने विश्वास लिएका छौँ ।
मैले कुनै एउटा राजनीतिक नेतृत्वभन्दा पनि व्यक्ति विषेशलाई ध्यान दिएर मत दिनेछु । राजनैतिक व्यक्तित्व भएपनि उक्त व्यक्तिले समाजमा योगदान दिन सक्ने हेरेर मत दिने सोंचमा छु ।
पहिलेको र अहिलेको अवस्था एउटै छैन् । नागरिक अहिले धेरै जागरूक भैसकेका छन् । कतिपय अवस्थामा सत्ता र राजनैतिक दबावका कारण पनि भोट हाल्ने गरेको पाइन्छ । मेरो सोंच के हो भने जनताले खुल्ला हृदयले मनले खाएको उम्मेदवारलाई भोट दिनुपर्छ भन्ने मान्यता हो ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here