- Advertisement -spot_img
Sunday, June 20, 2021
Homeविचारविकास सम्झिरहने नेता

विकास सम्झिरहने नेता

- Advertisement -spot_img

आगामी मंसिर १४ गते दाङसहित देशका ३७ जिल्लामा प्रतिनिधि सभा, प्रदेशसभा र स्थानीयतह गरी ५२ रिक्त स्थानमा उपनिर्वाचन हुँ्रदैछ । उपनिर्वाचन हुने जिल्ला तथा क्षेत्रमा चुनावी सरगर्मी बढिसकेको छ ।
दाङमा क्षेत्र नम्बर ३ को २ मा प्रदेश सभा सदस्य र घोराही उपमहानगरपालिका–१६ मा वडा अध्यक्षको पद गरी दुई पदमा लागि आगामी मंसिर १४ गते उपनिर्वाचन हुन लागेको छ ।
उपनिर्वाचनको मिति नजिकिदै जाँदा कुन उम्मेदवारले बाजी मार्लान् त ? आम चासोको विषय बनेको छ । निर्वाचनमा होमिएका उम्मेदवारको आ–आफ्नै दाबी छ म नै जित्न सक्छु । जिल्लामा अहिले प्रदेशसभाका लागि १२ राजनीतिक दल र २ स्वतन्त्र गरी १४ जना चुनावी प्रतिस्पर्धामा रहेका छन् । चुनावको मिति नजिकिदै जाँदा दलहरूले उम्मेदवार छनौटसँगै चुनावी गतिविधि सक्रिय बनाउँदै लगेका छन् ।
विषेशगरी सत्तापक्ष र प्रमुख प्रतिपक्षका उम्मेदवारबीच नै बढी प्रतिस्पर्धा हुने आँकलन गरिएको छ । साना दलहरूले पनि चुनावी परिणाम आफ्नो पक्षमा पार्नका लागि चुनावी गतिविधि सक्रिय बनाउन थालेका छन् भने नागरिक कस्ता उम्मेदवार छनौट गर्ने भन्ने सोंचमा छन् । कुनै दल विषेशभन्दा पनि योग्य र सक्षम व्यक्तिलाई मत दिने दाउमा नागरिक छन् ।
प्रतिनिधि चुन्ने सुनौलो अवसरलाई चिन्दै नागरिक हाम्रोभन्दा पनि राम्रो उम्मेदवार छनौट गर्नुपर्छ भन्ने सोचका साथ मंसिर १४ को उपनिर्वाचनमा मत दिने दाउमा छन् । मंसिर १४ को मिति नजिकिदै जाँदा नागरिकले कस्ता उम्मेदवार छनौट गर्ने सोंचमा छन् त ?
के यो निर्वाचनमा दक्ष र निस्वार्थरूपमा नागरिकको सेवा गर्ने प्रतिनिधि छनौट होला त ? उपनिर्वाचनबारे नागरिकको धारणा के छ त ? पार्टी र शक्तिलाई तोड्दै मतदान होला त यसपालि ? मतदानमा सहभागी हुन पाउने केही मतदातासँग गरिएको कुराकानी राउण्ड टेबलको आजको अंकमा सारसंक्षेप । 


प्रेम के.सी.
बबई गा.पा.–३ दाङ

पश्चिम क्षेत्रका नागरिकलाई फेरी नेतृत्व छनौट गर्ने अवसर आएको छ । १४ मंसिरको उपनिर्वाचन मिति नजिकिदै छ । मिति नजिकिदै जाँदा दल तथा उम्मेदवारले छलफल र भेटघाटलाई व्यस्त बनाइरहँदा हामीले पनि कस्ता उम्मेदवार छनौट गर्दा हाम्रो गाउँ ठाउँको विकास हुन्छ भन्ने सोंच गरिरहेका छौँ ।
जनताको मतबाट निर्वाचित जनप्रतिनिधि जनताकै लागि सर्मपित हुनुपर्छ भन्ने मेरो भनाई हो । जनताका समस्यालाई बुझ्न सक्ने नयाँ सोंच र नयाँ उद्देश्य बोकेका उम्मेदवारलाई नै छनौट गर्ने सोंचमा छु ।
जनताका तिब्र आकांक्षा छन् , लोभ र सत्ताको आडमा भन्दा पनि जनताका आवश्यकतामा भिज्ने नेतृत्व पश्चिम दाङलाई चाहिएको छ । स्वर्गीय उत्तरकुमार ओलीले पूरा गर्न नसकेका योजना अब आउने नेतृत्वले पूरा गर्ने छ त्यस्तो नेतृत्व नै छनौट हुुनुपर्छ । समाजमा देखिएको गरिबी, वैदेशिक रोजगारको अन्त्य गरी समृद्ध समाजको निर्माण गर्न सक्ने नेतृत्व छनौट गर्ने साेंचमा छु ।
समाजमा अहिले पनि विभिन्न सामाजिक विकृति छन् ति विकृतिका विरूद्ध लागेर सुखी र सम्पन्न समाजको निर्माण गर्ने नेतृत्वले नै भोट पाउँछ । शिक्षा, स्वास्थ्य, रोजगारी, खानेपानीलगायतका समस्याबाट जनता आजित छन् । ति कुरालाई पनि प्राथमिकतामा पारेर जतिसक्दो छिटो नागरिकका अपेक्षालाई पुरा गर्ने उम्मेदवार नै छनौटमा पार्नेछौँ ।
अहिलेको परिस्थितिमा करिब दुई वर्षमात्रै छ । यही छोटो समयलाई छोपेर नागरिकले महशुस गर्ने गरी विकास निर्माण हुनुपर्छ । कुनै पनि विकास निर्माणमा देखिने गरेको अनियमिताका विरूद्ध लागेर विकास निर्माण गर्न सक्यो भने मात्रै नागरिकले परिवर्तनको अनुभूति गर्न पाउने छन् ।
जनताले भोट दियो निर्वाचित भयो तर पछि बिर्सने परम्परा पनि निकै छ । हामीले विकास र जनता दुबैलाई नबिर्सने नेता खोजेका छौँ । अहिले चुनावी प्रतिस्पर्धामा रहेका उम्मेदवार पनि योग्य र सक्षम हुनुहुन्छ भन्ने विश्वास लिएका छौँ । व्यक्तिगत स्वार्थभन्दा माथि उठेर काम गर्ने उम्मेदवारले नै अहिले मत पाउनुहुन्छ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here