- Advertisement -spot_img
Sunday, June 13, 2021
Homeविचारजनताको गुण र नुन नबिर्सने

जनताको गुण र नुन नबिर्सने

- Advertisement -spot_img

आगामी मंसिर १४ गते दाङसहित देशका ३७ जिल्लामा प्रतिनिधि सभा, प्रदेशसभा र स्थानीयतह गरी ५२ रिक्त स्थानमा उपनिर्वाचन हुँ्रदैछ । उपनिर्वाचन हुने जिल्ला तथा क्षेत्रमा चुनावी सरगर्मी बढिसकेको छ ।
दाङमा क्षेत्र नम्बर ३ को २ मा प्रदेश सभा सदस्य र घोराही उपमहानगरपालिका–१६ मा वडा अध्यक्षको पद गरी दुई पदमा लागि आगामी मंसिर १४ गते उपनिर्वाचन हुन लागेको छ ।
उपनिर्वाचनको मिति नजिकिदै जाँदा कुन उम्मेदवारले बाजी मार्लान् त ? आम चासोको विषय बनेको छ । निर्वाचनमा होमिएका उम्मेदवारको आ–आफ्नै दाबी छ म नै जित्न सक्छु । जिल्लामा अहिले प्रदेशसभाका लागि १२ राजनीतिक दल र २ स्वतन्त्र गरी १४ जना चुनावी प्रतिस्पर्धामा रहेका छन् । चुनावको मिति नजिकिदै जाँदा दलहरूले उम्मेदवार छनौटसँगै चुनावी गतिविधि सक्रिय बनाउँदै लगेका छन् ।
विषेशगरी सत्तापक्ष र प्रमुख प्रतिपक्षका उम्मेदवारबीच नै बढी प्रतिस्पर्धा हुने आँकलन गरिएको छ । साना दलहरूले पनि चुनावी परिणाम आफ्नो पक्षमा पार्नका लागि चुनावी गतिविधि सक्रिय बनाउन थालेका छन् भने नागरिक कस्ता उम्मेदवार छनौट गर्ने भन्ने सोंचमा छन् । कुनै दल विषेशभन्दा पनि योग्य र सक्षम व्यक्तिलाई मत दिने दाउमा नागरिक छन् ।
प्रतिनिधि चुन्ने सुनौलो अवसरलाई चिन्दै नागरिक हाम्रोभन्दा पनि राम्रो उम्मेदवार छनौट गर्नुपर्छ भन्ने सोचका साथ मंसिर १४ को उपनिर्वाचनमा मत दिने दाउमा छन् । मंसिर १४ को मिति नजिकिदै जाँदा नागरिकले कस्ता उम्मेदवार छनौट गर्ने सोंचमा छन् त ?
के यो निर्वाचनमा दक्ष र निस्वार्थरूपमा नागरिकको सेवा गर्ने प्रतिनिधि छनौट होला त ? उपनिर्वाचनबारे नागरिकको धारणा के छ त ? पार्टी र शक्तिलाई तोड्दै मतदान होला त यसपालि ? मतदानमा सहभागी हुन पाउने केही मतदातासँग गरिएको कुराकानी राउण्ड टेबलको आजको अंकमा सारसंक्षेप । 


ज्ञानेन्द्रराज शर्मा
शान्तिनगर गा.पा.–६ दाङ

प्रदेशसभा सदस्य उत्तरकुमार ओलीको निधनपछि अहिले रिक्त स्थानमा उपनिर्वाचन हुँदैछ । निर्वाचन हुन लागेको दाङको क्षेत्र नम्बर ३ को (ख) प्रदेशसभा सदस्यको लागि उपनिर्वाचन हुँदै गर्दा कस्ता उमेदवारलाई भोट दिने भन्नेमा हामी पनि छौँ । राम्रा र सक्षम उम्मेदवार छनौट हुनुपर्छ भन्ने हामी सबैको मान्यता हो । जनताका समस्या आफ्नै समस्या जस्तै ठान्ने नेता हामीलाई चाहिएको छ ।
विकासका नाममा भ्रष्टाचार मौलाइरहेको समयमा भ्रष्टाचार अन्त्य गर्ने नेता चाहिएको छ । आफ्नो भाषणभन्दा पनि जनताको रासनमा ध्यान दिने नेता छनौटमा आमनागरिक चनाखो हुनुपर्छ । वर्षौदेखि हामीले पार्टी र शक्तिको आडमा भोट हाल्दै आएका छौँ । अब पुरानो परम्पराको अन्त्य हुनुपर्छ भन्ने मान्यताका साथ म यसपटक कुनै पार्टी विशेषभन्दा पनि व्यक्तित्व हेरेर मत दिने विचारमा छु ।
नागरिकका समस्या समाधानमा गम्भीर हुनसक्छ कि सक्दैन् हामीले ति कुराहरूलाई बडो गम्भीरताका साथ हेर्नुपर्ने देखिएको छ । नागरिकलाई जति ‘जोगी आए पनि कानै चिरेका’ भन्ने नेपाली उखान अब लागू नहोस् ।
ति कुरालाई मध्यनजर गर्दै सहरभन्दा पनि ग्रामीण भेगका नागरिक समस्यालाई समाधान गर्ने खालको नेता छनौट गर्ने प्रयासमा लागेका छौँ । गाउँमा अहिले पनि नागरिक सामान्य आधारभूत आवश्यकता पनि पाउन सकिरहेका छैनन् । ति आवश्यकतालाई पूरा गर्ने र व्यक्तिगत स्वार्थभन्दा माथि उठेर काम गर्ने नेतालाई आम नागरिकले साथ दिन्छन् ।
जहिले पनि भोट माग्दा जनताको घरदैलोमा आउने तर जनताले मत दिएर निर्वाचित भइसकेपछि जनताका समस्यालाई बिर्सने परम्परा रहेका छ । ति कुराहरूको अन्त्यका लागि हामीले उम्मेदवार छनौट गर्दा अर्थात् भोट दिदा चिन्न सक्नुपर्दछ ।
नागरिक विस्तारै सचेत हुन थालेका छन् । अब पनि पुरानै स्थितिमा नागरिकले भोट दिने अवस्था छैन् । वर्तमान देखिएका दुरावस्थाको चित्रण गर्दै हामी योग्य, दक्ष र सक्षम नेतृत्व चुन्नुपर्छ भनेर छलफल गर्ने गरिरहेका छौँ । नागरिकले हिजो पनि मत दिएर गएका नेतृत्व अहिले बिर्सने अवस्था पनि देखिएको छ । हामीले अब चुन्ने नेताले त्यस्तो गर्नु हुनेछैन् भन्ने विश्वासका साथ मत दिने हो ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here