- Advertisement -spot_img
Sunday, June 20, 2021
Homeविचारकर्मचारी कि राजनीतिकर्मी हामी ?

कर्मचारी कि राजनीतिकर्मी हामी ?

- Advertisement -spot_img

स्थानीयतहका जनप्रतिनिधिलाई मासिक पारिश्रमिक दिने गरी प्रदेश सभाले बनाएको कानुन संविधानसँग बाँझिएको भन्दै सर्वोच्च अदालतले जनप्रतिनिधिले लिने मासिक पारिश्रमिक रोक्का गर्ने फैसला गरेको छ । सर्वोेच्च अदालतको आदेशसँगै प्रदेश नम्बर १ बाहेकका छवटा प्रदेशमा जनप्रतिनिधिले बिगत एक वर्षदेखि लिदै आएको मासिक पारिश्रमिक अबदेखि पाउने छैनन् ।
सर्वोच्चको आदेशपछि देशभरका करिब ३० हजार जनप्रतिनिधि प्रभावित भएका छन् । स्थानीय तहका जनप्रतिनिधिलाई पारिश्रमिक दिनु संविधानको धारा २२० को उपधारा ८ र धारा २२७ विपरीत हुने सर्वोच्चले ठहर गरेको हो । राजनीति सेवा कि जागीर यसमाथि नागरिकले प्रश्न उठाउँदै आएकोमा गत १ कार्तिकमा सर्वोच्च अदालतले प्रदेश सभाले बनाएको कानुनमा जनप्रतिनिधिले मासिक तलब खान हुने कुरा उल्लेख नै नभएको भन्दै जनप्रतिनिधिले खाइपाई आएको मासिक पारिश्रमिक रोक्का गर्ने फैसला गरेपछि नागरिकले अदालतको स्वागतयोग्य निर्णय भनेका छन् ।
सर्वोच्च अदालतको फैसलाको निर्णयको पक्षमा सबै नभए पनि केही जनप्रतिनिधि छन् तर प्रदेश सरकार भने आफूहरूको निर्णयविपरीत सर्वोच्चले फैसला गरेको भन्दै असन्तुष्ट व्यक्त गरेका छन् । प्रदेश नम्बर ५ का मूख्यमन्त्री शंकर पोख्रेलले सर्वोच्चको फैसला भएको केही घण्टा बित्न नपाउँदै सर्वोच्च अदालतको फैसलाप्रति असन्तुष्ट व्यक्त गरेका छन् । उनले संविधानले तीनैतहका सरकारलाई कार्यकारी अधिकार दिइसकेको अवस्थामा स्थानीयतहका जनप्रतिनिधिको पारिश्रमिक रोेक्नु सर्वोच्च अदालतको निर्णय उचित नभएको समेत उल्लेख गरेका छन् ।
सर्वोच्चको फैसलासँगै एक वर्षसम्म मासिक पारिश्रमिक लिदै आएका अधिकांश जनप्रतिनिधिले पनि असन्तुष्टी व्यक्त गरेका छन् । आजको अंकमा हामीले सर्वोच्चको फैसलापछि स्थानीय तहका जनप्रतिनिधि के भन्छन् ? जनप्रतिनिधिले मासिक पारिश्रमिक लिनु कत्तिको उचित हो ? मासिक पारिश्रमिक नपाउँदा के समस्या हुन्छ त ? लगायतका विषयमा टुडे राउण्ड टेबलको आजको अंकमा समेट्ने प्रयास गरेका छौं । प्रस्तुत छ सारसंरक्षेपमा गरिएको कुराकानी । 


रमेशकुमार पाण्डे
१५ नम्बर वडा अध्यक्ष
घोराही उपमहानगरपालिका

हामीहरू पैसा कमाउनका लागि राजनीतिमा आएका हैनौँ । पैसा कमाउनका लागि अन्य थुपै्र विकल्पहरू छन् । व्यापार, व्यवसायबाट पैसा कमाउने हो राजनीति गरेर पैसा कमाउन भन्ने होइन् । राजनीति विशुद्ध सेवामूलक पेशा हो । म पनि राजनीतिमा सेवा गर्न भनेर लागेको हो ।
आज नागरिकले मलाई जुन मत दिएर निर्वाचित गराउनुभयो, उहाँहरूको अमूल्य मतको सही सदुपयोग हुनेछ भन्ने विश्वास दिलाउन चाहन्छु । प्रदेश सरकारले स्थानीय तहका जनप्रतिनिधिले मासिक पारिश्रमिक पाउने जुन निर्णय गरेको थियो ।
संविधानको मर्मअनुरूपमा प्रदेश सरकारले गरेको निर्णय सर्वोच्च अदालतले असंवैधानिक भएको भन्दै ठहर गरेकोमा मैले सर्वोच्च अदालतको फैसलालाई स्वागत गर्दछु । हो केही जनप्रतिनिधिहरू आर्थिक लाभ लिनुपर्छ भन्नेमा पनि हुनुहुन्छ ।
उहाँहरूको लागि अहिले सर्वोच्चले गरेको फैसला ठिक छैन होला तर मेरा लागि भने सतप्रतिशत नै ठिक छ । अहिले म लगायत मेरो वडामा मासिक पारिश्रमिक नपाएपछि काम गर्दैनौँ भन्ने अवस्था छैन् र हुने पनि छैन् ।
समाज सेवाका लागि राजनीतिमा होमिएको मान्छेले आर्थिक लाभ लिनुपर्छ भन्ने गलत हो भन्ने लाग्छ । तर पनि प्रदेश सरकारले नीतिमा पारिश्रमिक पाउने व्यवस्था ल्याएपछि हामीलाई काम गर्न पनि असजिलो पनि थियो ।
मासिक परिश्रमिक पाउन शुरू गरेपछि काम गर्न किन असहज थियो भने अधिकांशले तलब लिने पनि जनप्रतिनिधि कसरी हुन सक्छन् भन्ने गुनासो गर्ने गरेका थिए । मासिक तलब लिने कर्मचारी की जनप्रतिनिधि ?
अधिकांशले यस्तै प्रश्न गर्ने गरेका थिए । तर म एक्लैले प्रदेश सरकारको निर्णयलाई नमान्ने भन्ने अवस्था पनि त थिएन् । अनि अर्को कुरा तलब लिइसकेपछि कार्यालयमै बस्नुपर्छ भन्ने मानसिकता भएका कारण पनि गनासाहरू थुप्रै आएका थिए ।
हामीले जनताका काम गर्न कार्यालयमै बस्नुपर्छ भन्ने लाग्दैन् । अहिले सर्वोच्चले गरेको फैसला फर्किन्छ भन्ने लाग्दैन् । फैसला कार्यान्वयनमा बरू बढी जोड दिनुपर्छ । जनप्रतिनिधि भइसकेपछि नितान्त सेवामूलक भावले काम गर्नुपर्छ र मात्रै विकासका गति अघि बढ्न सक्छन् ।
आर्थिक लाभ लिने हो म जो कोहिलाई पनि भन्छु आर्थिक लाभ लिनका लागि अन्य विभिन्न पेशा, व्यवसाय छन् राजनीति नगर्नुस् । म त जनताका समस्यालाई ध्यान दिँदै सेवामूलक काम गर्न पाउँदा निकै खुसी लागेको छ ।
वास्तवमा सरकारले नै यस्तो निर्णय गर्न हुने थिएन् । राज्यमा जनताले तिरेको करको सही सदुपयोग हुुनुपर्छ । कुनै पनि बहानामा जनताको करको दुरूपयोग हुनुहुँदैन् ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here