- Advertisement -spot_img
Sunday, June 20, 2021
Homeविचारपूर्वाधार निर्माणपछि मात्रै प्रचार–प्रसार

पूर्वाधार निर्माणपछि मात्रै प्रचार–प्रसार

- Advertisement -spot_img

सरकारले सन् २०२० लाई पर्यटन वर्षका रूपमा मनाउने तयारी गरेको छ । देशमा भएका पर्यटकीय स्थलहरूको प्रचार–प्रसार गरेर पर्यटन प्रवद्र्धन गरी राष्ट्रलाई समृद्धिको मार्गमा लैजान सरकारले सन् २०२० लाई पर्यटन वर्षका रूपमा लिएको हो । सन् २०२० मा करिब २० लाख पर्यटकको आगमन गराउने गरी सरकारले अहिले पर्यटकीय स्थलको सौन्दर्यता बढाउन मात्र लागेको छैन्,
पर्यटकीय स्थलको प्रचार–प्रसारलाई पनि व्यापक बनाएको छ । प्राकृतिक रूपले सुन्दर देश नेपालमा थुप्रै पर्यटकीय स्थलहरू रहेका छन् । विश्वको अग्लो शिखर सगरमाथादेखि गौतम बुद्धको जन्मस्थान नेपालमै छन् । नेपालमा अहिले पनि पर्यटक आउने क्रम जारी नै रहेको छ । सन् २०२० लाई विशेष वर्षका रूपमा घोषणा गरी पर्यटनका क्षेत्रका माध्यमबाट देशको आर्थिक अवस्थालाई बलियो बनाउन सरकारले थालेको प्रयासलाई नागरिकस्तरबाट पनि सहयोग हुन आवश्यक छ ।
कतिपय थुप्रै पर्यटकीय स्थलहरू अहिले पनि प्रचार–प्रसार अभावमा रहेका छन् भने कतिपय ठाउँ संरक्षणको पर्खाईमा छन् । देशको आर्थिक अवस्था सुधार गर्नका लागि ति पर्यटनको सम्भावना बोकेका स्थलहरूको विकास गर्न देशमा भएका तीनैतहका सरकारहरू लागिरहेका छन् ।
संघ, प्रदेश र स्थानीय सरकार पर्यटन प्रवद्र्धनका आ–आफ्नै ढंगले लागिपरेका छन् । सन् २०२० नजिकै गर्दा दाङका स्थानीय तहहरू पनि स्थानीयस्तरमा भएका पर्यटकीय स्थलहरूको संरक्षण र प्रचार–प्रसार अभियानलाई तिब्र बनाएका छन् । पर्यटन प्रवद्र्धनमा स्थानीयस्तरबाट भइरहेका छन् ।
सन् २०२० लाई लक्षित गरी स्थानीय सरकारले पर्यटकीय स्थलको प्रचार–प्रसार अभियान र स्थानीय नागरिकलाई पर्यटकीय स्थलको संरक्षणमा दायित्वबोध स्थानीय सरकार कसरी गराउँदै छन् त ? लगायतका विषयमा स्थानीय तहका प्रमुखसँगको तहको पर्यटकीय स्थलको अवस्थाको बारेमा र पर्यटन विकासका सम्बन्धमा टुडे राउण्ड टेबलको आजको अंकमा समेट्ने प्रयास गरेका छौं । प्रस्तुत छ दाङका स्थानीय सरकार प्रमुखसँग सारसंक्षेपमा गरिएको कुराकानी । 


कमानसिंह डाँगी
अध्यक्ष
शान्तिगर गाउँपालिका

सन् २०२० लाई लक्षित गरेर नै कार्यक्रम नभएपनि हामीले गाउँपालिकाभित्र भएका पर्यटकीय स्थलको विकास र संरक्षण भने गरिरहेका छौँ । गाउँपालिकामा हामी आएको दुई वर्षको अवधिमा यहाँ भएका पर्यटकीय स्थलको विकासका लागि सडक निर्माणदेखि आवश्यक पूर्वाधार खानेपानी, विद्युत, सञ्चारलगायतका सुविधा निर्माणको प्रक्रियामा छौँ ।
शान्तिनगरमा प्राकृतिक रूपले बनेका पर्यटकीय स्थलहरू धेरै रहेका छन् । गाउँपालिकामा करिब छवटा प्रमुख पर्यटकीय स्थलहरू रहेका छन् । वडा नम्बर ३ मा रहेको गणेश गुफा, वडा नम्बर ४ मा रहेको शिव मन्दिर धनौरा, दरबार स्क्वायर खरकोट, सुन्दरादेवीलगायतका धार्मिक एवं पर्यटकीय स्थलहरू रहेका छन् ।
ति कतिपय ठाउँमा अहिले पनि सडक, विद्युत, खानेपानीलगायतका पूर्वाधार निर्माण हुने क्रममा रहेको छ भने कतिपय ठाउँमा अझै पनि शुरूवात गर्न सकिएको छैन् ।
गाउँपालिकाभित्र भएका पर्यटकीय स्थलहरूको संरक्षण गरी गाउँपालिकाको समृद्धिमा टेवा पु¥याउन हामी लागिरहेका छौँ । अहिले कतिपय अवस्थामा हामीसँग सीमित स्रोत साधन हुँदा पनि हामीले तिब्र विकास गर्न सकिरहेका छैनौँ । प्रदेश र संघ सरकारसँग सहकार्य गरेर पर्यटकीय स्थलमा सडकलगायतका पूर्वाधार निर्माण गर्न लागिरहेका छौँ ।
अहिले सुन्दरादेवीमा धर्मशाला बनाउन गाउँपालिका लागिरहेका छ भने खानेपानीको व्यवस्था गरिसकेका छौँ । धार्मिक हिसाबले निकै चर्चित मानिएको सुन्दरादेवी संरक्षणसँग पर्यटकको संख्या पनि बढ्न थालेको छ ।
हामीहरू प्राकृतिक रूपले पर्यटकीय स्थलहरूको खोजी र संरक्षणमा छौँ । सरकारले सन् २०२० लाई पर्यटन वर्षका रूपमा मनाउने तयारी गरिरहँदा हाम्रो ठाउँमा भएका पर्यटकीय स्थलले पनि पर्यटकको आगमन गराउने छ भन्ने विश्वासमा छौँ ।
हामी यी पर्यटकीय स्थलको प्रचार–प्रसारभन्दा पनि संरक्षणको अभियानमा छौँ । ति पर्यटकीय स्थलको पूर्वाधार निर्माण गरेर हेर्न लायक, रमाउन लायक बनाएरमात्रै हामीले प्रचार–प्रसारमा लाग्ने छौँ ।
प्रकृतिले सुन्दरता दिएका पर्यटकीय स्थलहरू भएपनि ति ठाउँको पूर्वाधार निर्माणबिना पर्यटकको संख्या बढाउन असम्भव जस्तै छ । त्यसैले गाउँपालिकाभित्र भएका पर्यटकीय स्थलको प्रचार–प्रसारभन्दा पनि पूर्वाधार निर्माणको कामलाई प्राथमिकतामा राखेका छौँ ।
गाउँपालिकाले २÷३ स्थानमा होमस्टे बनाउने परिकल्पनासमेत गरेको छ । होमस्टे निर्माण गर्न सकियो भने पनि पर्यटकको संख्या बढाउन सकिन्छ भन्ने उद्देश्यका साथ काम गरिरहेका छौँ । प्रचार–प्रसारको काम सुस्त–सुस्त गरिरहेका छौँ र यसलाई व्यापक बनाउन पूर्वाधार निर्माण गर्नेछौँ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here