- Advertisement -spot_img
Sunday, June 20, 2021
Homeविचारघुम्न जाऔं तुलसीपुर अभियान

घुम्न जाऔं तुलसीपुर अभियान

- Advertisement -spot_img

सरकारले सन् २०२० लाई पर्यटन वर्षका रूपमा मनाउने तयारी गरेको छ । देशमा भएका पर्यटकीय स्थलहरूको प्रचार–प्रसार गरेर पर्यटन प्रवद्र्धन गरी राष्ट्रलाई समृद्धिको मार्गमा लैजान सरकारले सन् २०२० लाई पर्यटन वर्षका रूपमा लिएको हो । सन् २०२० मा करिब २० लाख पर्यटकको आगमन गराउने गरी सरकारले अहिले पर्यटकीय स्थलको सौन्दर्यता बढाउन मात्र लागेको छैन्,
पर्यटकीय स्थलको प्रचार–प्रसारलाई पनि व्यापक बनाएको छ । प्राकृतिक रूपले सुन्दर देश नेपालमा थुप्रै पर्यटकीय स्थलहरू रहेका छन् । विश्वको अग्लो शिखर सगरमाथादेखि गौतम बुद्धको जन्मस्थान नेपालमै छन् । नेपालमा अहिले पनि पर्यटक आउने क्रम जारी नै रहेको छ । सन् २०२० लाई विशेष वर्षका रूपमा घोषणा गरी पर्यटनका क्षेत्रका माध्यमबाट देशको आर्थिक अवस्थालाई बलियो बनाउन सरकारले थालेको प्रयासलाई नागरिकस्तरबाट पनि सहयोग हुन आवश्यक छ ।
कतिपय थुप्रै पर्यटकीय स्थलहरू अहिले पनि प्रचार–प्रसार अभावमा रहेका छन् भने कतिपय ठाउँ संरक्षणको पर्खाईमा छन् । देशको आर्थिक अवस्था सुधार गर्नका लागि ति पर्यटनको सम्भावना बोकेका स्थलहरूको विकास गर्न देशमा भएका तीनैतहका सरकारहरू लागिरहेका छन् ।
संघ, प्रदेश र स्थानीय सरकार पर्यटन प्रवद्र्धनका आ–आफ्नै ढंगले लागिपरेका छन् । सन् २०२० नजिकै गर्दा दाङका स्थानीय तहहरू पनि स्थानीयस्तरमा भएका पर्यटकीय स्थलहरूको संरक्षण र प्रचार–प्रसार अभियानलाई तिब्र बनाएका छन् । पर्यटन प्रवद्र्धनमा स्थानीयस्तरबाट भइरहेका छन् ।
सन् २०२० लाई लक्षित गरी स्थानीय सरकारले पर्यटकीय स्थलको प्रचार–प्रसार अभियान र स्थानीय नागरिकलाई पर्यटकीय स्थलको संरक्षणमा दायित्वबोध स्थानीय सरकार कसरी गराउँदै छन् त ? लगायतका विषयमा स्थानीय तहका प्रमुखसँगको तहको पर्यटकीय स्थलको अवस्थाको बारेमा र पर्यटन विकासका सम्बन्धमा टुडे राउण्ड टेबलको आजको अंकमा समेट्ने प्रयास गरेका छौं । प्रस्तुत छ दाङका स्थानीय सरकार प्रमुखसँग सारसंक्षेपमा गरिएको कुराकानी । 


घनश्याम पाण्डे
नगर प्रमुख
तुलसीपुर उपमहानगरपालिका

तुलसीपुर उपमहानगरपालिकामा धार्मिक, साँस्कृतिक, कलात्मक किसिमले थुपै्र पर्यटकीय स्थलहरू रहेका छन् । ति पर्यटकीय स्थलको संरक्षणसँगै प्रचार–प्रसारको अभियानमा उपमहानगरपालिका लागेको छ । हामीले केहीदिन अघिमात्रै तुलसीपुरका पर्यटकीय स्थलको प्रचार–प्रसार गर्ने उद्देश्यले ‘घुम्न जाऔँ तुलसीपुर’ अभियानको शुरूवात गरेका छौँ ।
तुुलसीपुरमा भएका पर्यटकीय स्थलको प्रचार–प्रसारका लागि ‘घुम्न जाऔँ तुलसीपुर’ अभियानमार्फत पर्यटकीय स्थलको पर्चासहित तुलसीपुरका बसन्त भण्डारी र मनराज पुन मोटरसाइकल यात्रामा निस्कनुभएको छ । उहाँहरू दुबैजनाले नेपालका करिब ५५ जिल्लामा पुग्नु हुनेछ र तुलसीपुरका पर्यटकी स्थलको प्रचार–प्रसार गर्ने कार्यक्रम छ ।
त्यसैगरी बालप्रतिभा यांशु श्रेष्ठले पनि तुलसीपुरमा भएका पर्यटकीय स्थलको प्रचार–प्रसारका लागि साथ दिनुभएको छ । उहाँहरू तीनैजनालाई पनि धन्यवाद दिन चाहन्छु । तुलसीपुर उपमहानगरपालिकाले पनि सन् २०२० को पर्यटन वर्षलाई अभियानमार्फत सफल बनाउने छ भन्ने विश्वासका साथ काम गरिरहेका छौँ । पर्यटन क्षेत्रको विकासले पनि समृद्ध नगर बनाउन ठूलो टेवा पुग्नेछ भन्ने विश्वास दिलाउन चाहन्छु ।
यो अभियानमा सबैको साथ र सहयोगको अपेक्षा पनि गर्छु । यतिमात्र नभई उपमहानगरपालिकाले ‘घुम्न जाऔँ तुलसीपुर’ अभियानसँगै विभिन्न पर्यटकीय स्थलमा होमस्टेसमेत सञ्चालन गर्दैछ । यसका लागि उपमहानगरपालिकाले विभिन्न पाँच स्थानमा होमस्टे सञ्चालनका लागि केहीदिन भित्रै अध्ययन, अवलोकनमा उपहानगरको पर्यटन शाखाको टिम जाने छ र फर्र्किए लगत्तै होमस्टे सञ्चालनको प्रकृया अघि बढ्ने छ ।
उमहानगरपालिकाभित्र करिब दुई दर्जन पर्यटकीय स्थल रहेका छन् । ति स्थानको विकासलाई पनि जोड दिएका छौँ । ‘घुम्न जाऔँ तुलसीपुर’ अभियान सफल बनाउन हामीले करिब एक लाख पर्यटक भित्र्याउने लक्ष्य लिएका छौँ ।
हामीले उपमहानगरपालिकाभित्र मात्र नभई साविक राप्तीका पर्यटन क्षेत्रको प्रवद्र्धनका लागि पुरस्कारदेखि अनुदानसम्मको व्यवस्थाको नीति लिएका छौँ । उपमहानगरपालिकासहित साविक राप्तीका पर्यटीकय स्थलको भिडियो खिचेर सामाजिक सञ्जालमा पोष्ट गरेर सबैभन्दा बढी भिओर बनाउनेलाई पुरस्कारको व्यवस्थासमेत गरेका छौँ ।
उपमहानगरपालिकाभित्रका पर्यटकीय स्थलको प्रवद्र्धनका लागि हामीले ‘घुम्न जाऔँ तुलसीपुर’ भिडियो कम्पिटिसनको योजना ल्याएका छौँ । कुनै पनि व्यक्तिले आफ्नो ठाउँको भिडियो खिचेर सामाजिक सञ्जालमा राखेर भिओर बढाउन सक्यो उसले पुरस्कार जित्न सकिने योजना ल्याएका छौँ ।
त्यसैगरी तुलसीपुरभित्रका दृश्यलाई समेट्ने गरी चलचित्र, डकुमेन्ट्री निर्माण गर्नेलाई अुनदान रकमसमेत उपलब्ध गराउने छौँ । अहिले उपमहानगरपालिकामा करिब दुई दर्जन पर्यटकीय स्थलहरू रहेका छन् ।
वडा नम्बर १० मा रहेको गौरीगाउँ ताल र पढ्ढा ताल, वडा नम्बर ६ मा रहेको कमल पोखरी ताल, वडा नम्बर ४ मा रहेको सुकी दह ताल, वडा नम्बर ७ मा रहेको राप्ती शान्ति उद्यान पार्क, वडा नम्बर ५ मा रहेको पुष्पलाल बाटिका, वडा नम्बर १७ मा रहेको विश्वविद्यालय पार्क,
वडा नम्बर १ मा रहेको देवीथान पार्क, वडा नम्बर १२ मा रहेको शितलपुर शिव मन्दिर, वडा नम्बर १९ मा रहेको कालिका मालिका मन्दिर, वडा नम्बर ८ मा रहेको राधा कृष्ण मन्दिर वडा नम्बर ६ मा रहेको त्रिसिद्धेश्वरी मन्दिर पर्यटकीय दृष्टिकोणले राम्रो छन् ।
त्यसैगरी वडा नम्बर ९ मा रहेको भद्रकाली मन्दिर, वडा नम्ब ३ मा रहेको शिद्धबाबा थान थर्कोट, वडा नम्बर ११ मा रहेको सुकौराकोट दंगीशरण दरबार, वडा नम्बर ४ मा रहेको चमेरे गुफा, वडा नम्बर ३ मा रहेको साततले झरना, वडा नम्बर १९ मा रहेको छिल्लीकोट,
वडा नम्बर ३ मा रहेको प्रतापकोट तुलसीपुरका प्रमुख पर्यटकीय स्थलहरू हुन् । यि पर्यटकीय स्थलको प्रचारप्रसार गर्नेमात्र नभई भौतिक पूर्वाधारको व्यवस्थापन पनि गरिरहेका छौँ । सडक, खानेपानी, वनभोजस्थल, विद्युतलगायतका पूर्वाधार निर्माणमा जोड दिएका छौँ ।

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
2,454FansLike
1,200FollowersFollow
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here